Veselanky uspěly jen na polovinu

Main_veseli_bratislava1

Přesně podle předzápasových předpokladů dopadla dvojzápasová interligová mise veselských házenkářek. Ty se nejprve ve čtvrtek utkaly s lídrem tabulky, pražskou Slavií a o dva dny později z ŠKP Bratislava. Slavia, která byla nad síly veselských panenek, šokovala v neděli domácí prohrou s nováčkem soutěže z Bánovců nad Bebravou.

Dohrávka17. kola: HK BRITTERM VESELÍ NAD MORAVOU – SLAVIA PRAHA 20:27 (11:12)

Veselanky vstoupily do utkání s viditelnou snahou zastavit téměř neporazitelný pražský celek a Kočí s Drotárovou se postaraly o to, že ve 3. minutě svítilo na světelné tabuli skóre 2:0. Pak se sice dokázala prosadit Keclíková, ale to bylo na nějakou dobu ze strany Slavie vše, protože Lenka Černá chytající v domácí brance předváděla fantastické zákroky. Za stavu 2:1 došlo k jednomu sportovnímu okamžiku, kdy po střele jedné z domácích hráček skončil míč mimo branku a rozhodčí ukázali na rozehrávku od pražské svatyně, když tu Kutlvašrová, zřejmě nejlepší hráčka Slavie v zápase, přiznala teč. Další hezký okamžik přišel vzápětí, Slávistky neuspěly v útoku, míče se chopila v obraně Súkenníková, která si bleskovým spurtem dokázala poradit hned s trojicí vracejících se Slávistek a nekompromisně zavěsila na 3:1. Stejná hráčka navíc vzápětí téměř z nulového úhlu zvýšila na 4:1, což bylo jak se později ukázalo, nejvyšší vedení veselského týmu v zápase. Slavia dokázala srovnat, ale hráčky Brittermu měly pořád mírně navrch. Co však brzdilo Veselí, nebyla ani tak brankářka Satrapová, ale tyče, které Veselanky trefovaly jak o závod. Dvoubrankový náskok měly veselské panenky naposled ve 24. minutě poté, co se dokázala prosadit Tomečková. Závěr poločasu ovšem domácím nevyšel, když jej prohrály 0:3.
Také vstup do druhé půle vyšel Pražankám lépe a ty tak stav z 11:9 úplně otočily až na 11:14. Tam zřejmě nastal zlom v utkání. Od tohoto okamžiku si totiž oba týmy prohodily své role, když stahovat náskok musely domácí. V této činnosti se jednoznačně vedlo nejlépe Chmelařové, která opět prokázala, že když někde v brance zůstane jakákoliv škvíra kam se vejde míč, najde jej brankařka zcela jistě až za svými zády. Přesto bylo vidět, že Slavia již přebrala otěže zápasu a držela si neustále 2 - 4 brankový náskok. Čtyři minuty před koncem byl stav 20:23, ale koncovka veselským hráčkám vůbec nevyšla a Slavia tak nakonec vyhrála vyšším rozdílem než by tomuto zápasu slušelo.

Trenéři po utkání

Peter Sabadka (Veselí nad Moravou): „Byl to dobrý zápas, který se musel divákům líbit. Slavia hraje v pohodě a její výsledky nejsou náhodné. Gólový rozdíl ale neodpovídá vývoji zápasu. Kdo neviděl, tak neuvěří. Výsledek je pro nás krutý. Slavia byla lepší tak o tři branky. Chtěli jsme s ní odehrát vyrovnanou partii. V úvodu zápasu se nám to díky dobré obraně a výborné brankářce Černé dařilo. Dokázali jsme se prosadit na postavenou obranu. Nastřelili jsme spoustu tyček. Rozhodlo to, že Slavia měla údernější spojky.“
Petr Pína (Slavia Praha): „Začátek utkání nám nevyšel, Lenka Černá to tam pro naše střelkyně zavřela. Smekám před ní klobouk. Ve druhém poločase jsme domácím odskočili a byli jsme si celkem jistí, že jsme na tom fyzicky o něco lépe než Veselí. Jsem moc rád, že jsme vyhráli. Nyní už věřím v obhajobu interligového titulu.“

Veselí: Černá, Darina Zvoničová - Kratochvílová 1, Drotárová 2, Jandásková, Viniatynska 1, Jitka Tomečková 2/1, Chmelařová 5, Fleková 2, Súkenníková 5/1, Kočí 2, Korniichuk, Marcela Handlová, Vinklárková.
Sedmičky: 3/2 - 5/4, vyloučení: 1:1, rozhodčí: Horáček, Novotný, diváci: 350.

21. kolo: HK BRITTERM VESELÍ NAD MORAVOU - ŠKP BRATISLAVA 29:24 (14:9)

K dalšímu mistrovskému utkání nastoupily Veselanky po necelých dvou dnech a v duelu s mistrem Slovenska byly považovány i přes únavu ze čtvrtečního zápasu za jasného favorita.

Úvod utkání tomu i nasvědčoval. Po třech minutách vedly domácí hráčky 3:1 a v polovině poločasu již dokonce 10:3 a tak se zdálo, že se zápas stane jasnou záležitostí Brittermu. Hostující trenér však vystřídal v brance do té doby nevýraznou Školkovou a poslal mezi tři tyče Škvareninovou, která se ihned chytla. Když se k tomu přičte polevení domácího celku v útočné fázi, začal hostující tým náskok stahovat (23. minuta 12:8). Po střelách Súkenníkové a Chmelařové šlo přesto domácí družstvo do šaten s uklidňujícím náskokem.

Po změně stran byla z Bratislavy cítit velká snaha poprat se o výsledek a zejména Hana Janšáková dělala domácímu celku velké problémy. Kouč Sabadka vědom si až sedmibrankového náskoku, poslal na hřiště velkou část lavičky a nutno říci, že náhradnice tentokrát byly oživením hry veselského výběru. V utkání plném technických nepřesností si Veselanky náskok v poklidu pohlídaly a zaslouženě získaly oba mistrovské body.

V utkání se po delší době představila v domácím dresu Marcela Handlová, která ovšem na nasazení do zápasu zřejmě nebude příliš šťastně vzpomínat. Nejprve sice zaznamenala branku, ale vzápětí faulovala jednu z bratislavských hráček tak nešťastně, že si přitom poranila koleno a navíc za zákrok dostala červenou kartu.

Peter Sabadka (Veselí nad Moravou): „Spokojenost můžu vyslovit s úvodem utkání, kdy jsme vyvinuli velký tlak. Pak jsme však dostali zbytečné góly a soupeř se chytil. Jsem dnes nespokojen s útočnou činností svého družstva, kde jsme nebyli tentokrát tak důrazní. Naopak mě potěšily mladé hráčky, které dnes dostaly hodně prostoru.“

Peter Olšavský (Bratislava): „V poslední době bohužel musím často chválit soupeře a nejinak tomu bude i dnes. Tentokrát ovšem musím pochválit i své družstvo. To co dnes předvedlo bylo diametrálně odlišné od toho, co předvádělo v předchozích utkáních. Spokojen jsem hlavně za výkon ve druhém poločase, i když jsme neměli na to, abychom zápas nějak zdramatizovali. Snad nám to proti Šaľe již vyjde.“
Veselí: Černá, Darina Zvoničová - Kratochvílová 2, Drotárová 5, Jandásková 1, Viniatynska 1, Jitka Tomečková 1/1, Chmelařová 5, Fleková 6/4, Súkenníková 6/1, Kočí 1, Korniichuk, Marcela Handlová 1, Vinklárková.
Sedmičky: 7/6 - 9/8, vyloučení: 3:5, ČK: Handlová (Veselí nad Moravou), rozhodčí: Nesvadba, Vangelis, diváci: 250.

Další zápasy 21. kola:

Slavia – Bánovce n. B. 31:32 (15:14)

Mýtus o neporazitelnosti Slavie dostal v nedělní dohrávce kola řádnou trhlinu, když pražský celek nestačil dokonce na vlastní palubovce na Bánovce nad Bebravou. V domácím dresu táhly hru Černá s Keclíkovou, na mezinárodní sestavu nováčka plnou současných i bývalých slovenských reprezentantek doplněných o Ukrajinku Sušec a Slovinku Geričovou to ovšem nestačilo.

Nejlepší střelkyně Slavie: Černá 10, Keclíková 6, Raková 4.

Nejlepší střelkyně Bánovců: Tóthová 9, Geričová 7, Sušecová 5.

Trenčín – Zlín 25:25 (15:13)

V zápase v Trenčíně byl za favorita považován hostující celek, který však od počátku zápasu tahal za kratší konec. Zlom přišel až v závěrečné patnáctiminutovce, kdy se Zlínu podařilo otočit stav z 22:18 až na 22:23. Utkání nakonec skončilo remízou, přičemž stínem zápasu  bylo zranění reprezentační spojky v dresu Zlína Pavly Poznarové.

Nejlepší střelkyně Trenčína: Birkušová 7/2, Šáteková 6.

Nejlepší střelkyně Zlína: Štěrbová 8/1, Poznarová 5/1, Salčáková 4.

Poruba – Olomouc 29:30 (14:14)

Utkání dvou celků, mezi kterými panovala po celý uplynulý půlrok silná nevraživost kvůli odchodu tří hráček loňského kádru Olomouce na sever Moravy, přineslo vyrovnaný duel. Olomouc snažící se o zajištění postupu do play-off, potřebovala nutně bodovat, což ovšem platilo i o domácím celku, který se chce vyhnout sestupovým starostem. Utkání, kterému by nejspíš slušela remíza, nakonec rozhodla Kelarová.

Nejlepší střelkyně Poruby: Tomečková 10/5, Richvalská 9/2, Adámková 5.

Nejlepší střelkyně Olomouce: Fabíková 8/5, Růžičková 8, Kelarová 5, Samcová 5.

Most – Partizánske 34:29 (15:15)

Most prokázal, že ačkoliv je nováčkem soutěže, je jeho současná forma vysoká a vyhrál čtvrté utkání v řadě. S Partizánskym to ovšem neměl vůbec snadné. Slovenky totiž udávaly ráz prvnímu poločasu a domácí vyrovnaly Martinkovou až ve 20. minutě zápasu. Vyrovnaných bylo i následných třicet minut, a tak do poslední desetiminutovky nastupovaly oba celky za stavu 26:25 pro Most. Závěr však vyšel domácím na výbornou.

Nejlepší střelkyně Mostu: Kilarová 8, Vysloužilová 7, Crhová 6.

Nejlepší střelkyně Partizánského: Michnová 13, Košíková 4.

Šaľa – Jindřichův Hradec 36:24 (17:11)

Do Šaľy přijel poslední celek tabulky, který dělal domácímu výběru vedenému trenérem Michalem Lukačínem problémy jen do 20. minuty utkání. Pak již plně převzaly taktovku zápasu domácí hráčky, které si připsaly nakonec jednoznačné vítězství.

Nejlepší střelkyně Šaľy: Szarková 6, Czanik 6, Tróchtová 5.

Nejlepší střelkyně Jindřichova Hradce: Eliášová 6, Krupicová 5/4, Bubeníková 4.