Na MS jedeme s pokorou, ale chceme překvapit, řekl Zábranský

Main_hokej_ilustra_n_
Ilustrační foto | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Praha 12. dubna (ČTK) - Hokejový obránce Libor Zábranský mladší má za sebou premiérovou sezonu v zámoří, se kterou není příliš spokojený. Sedmnáctiletý bek před rokem odešel z Komety Brno do týmu Kelowna Rockets a působil v juniorské lize WHL. Teď se připojil k národnímu týmu do 18 let, který povede na nadcházejícím mistrovství světa v Rusku jako kapitán a věří, že mužstvo na vrcholné akci uspěje.

"Kdybychom tam jeli s tím, že nechceme uspět, nemuseli bychom tam vůbec cestovat. Favoriti jsou ale jasní. My tam jedeme s pokorou, velkým respektem a budeme se snažit překvapit," řekl Zábranský na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Český tým nepatří mezi hlavní medailové aspiranty, těmi jsou hráči Kanady, USA, Ruska, Švédska a Finska. Svěřenci trenéra Davida Bruka však na hlavním předsezonním turnaji - Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi a Bratislavě - obsadili druhé místo. Bez šance tak nejsou ani v Čeljabinsku a Magnitogorsku.

"Byl to suprový turnaj, povedl se nám, ale bylo to před půl rokem. Tohle je úplně jiný turnaj. Musíme začít od znova. Jak už jsem říkal, jet tam s pokorou, respektem a hrát naši hru," podotkl Zábranský. Uvědomuje si, že výsledky ze srpna už nyní nic neznamenají. "Nechceme na to ale zapomenout, bylo to tam nádherné. Teď nás ale čeká vrchol sezony, musíme se dobře připravit a nepřemýšlet nad tím, že tehdy nám to vyšlo a teď to půjde samo. Zapomeneme na to, ale víme, že jsme tam něco uhráli," řekl odchovanec Komety Brno.

Fakt, že bude opět nastupovat s kapitánským "céčkem", nepřeceňuje. "Určitě je to zodpovědnost, ale už jsme v takové pozici byil na Hlinkovi a tam jsme to zvládli perfektně, týmově. Všichni jsme na stejné úrovni, jsme jeden tým," uvedl Zábranský, jenž se chystá na premiérovou cestu do Ruska.

"V životě jsem tam nebyl, takže to pro mě bude nové. Viděli jsme nějaké fotky, co nás tam čeká, ale to je všechno. Čeljabinsk je prý hezčí než Magnitogorsk, takže alespoň jedno plus," poukázal Zábranský na to, že Češi odehrají základní část MS v domovské aréně Traktoru.

Zábranský se bude na šampionátu snažit zužitkovat zkušenosti, které nabral v premiérové sezoně v zámoří. "Bylo to těžké. Něco nového. Naučil jsem se žít sám. Je tam jiný hokej. Tvrdý, nikdo se s nikým moc nepárá. Myslím si, že je to pro mě jen plus. Doufám, že se to promítne i na evropské scéně," popsal zhruba půlroční život v USA.

V Kelowně si musel zvykat na odlišný styl hokeje. "Z Evropy jsem byl zvyklý, že jako beci máme na všechno hrozně moc času, a tam mě chtěl každý druhý hráč v rohu zavraždit," řekl s nadsázkou. "Jel jsem tam ale s tím, že to zvládnu, a nepřipouštěl jsem si, že bych měl selhat," dodal.

Pomohly mu i rady od otce, který v zámoří také tři roky hrál a snažil se prosadit do NHL. "Když byl v NHL, tak se s ním také nepárali, takže mě na tohle připravoval. Že mě budou zkoušet. A to se taky stalo. Nějak jsem to ale zvládl. V olympijské pauze se za mnou přiletěl podívat, což bylo povzbuzující. Mamka tam taky byla," uvedl Zábranský.

Do Ameriky odešel i proto, aby se přiblížil startu v NHL. Zda udělal správně, to naznačí i draft, který jej v létě čeká. "Teď se ale nezabývám tím, jak dopadne. Šel jsem tam ale s tím, že se chci naučit kanadsko-americký hokej, a i sám na sobě cítím, že se tam člověk každým dnem zlepšuje," dodal Zábranský.

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:29 | 09. Srpen 2019
Zprávy

O pohár starosty

List_sdh-vrbka

Jednodenní soutěž o pohár starosty obce Hrubé Vrbky v požárním útoku mužů a žen zařazenou do soutěže Grand Prix Hodonín připravují horňáčtí hasiči na 18. srpna se ...