Rekordmani dluží na výživném statisíce

REGION – Takzvané alimenty neplatí v našem okrese na svoje děti stovky rodičů, a to i přesto, že jim tuto povinnost v minulosti nařídil soud. Za neplacení výživného jim přitom hrozí obvinění z trestného činu zanedbání povinné výživy a až tři roky ve vězení.

Jen za minulý rok řešili hodonínští policisté 198 případů, kdy rodič na svoje dítě neplatil. Podle počtu oznámení o neplacení výživného, které už se policii nahromadily za necelé dva měsíce letošního roku, to přitom vypadá, že v konečném součtu bude toto číslo letos ještě mnohem vyšší. „Od začátku roku jsme zaevidovali třicet oznámení,“ vyčíslil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. 

Neplacení výživného je ve většině případů otázkou měsíců, výjimku ale netvoří ani dlouholetí nebo opakovaní neplatiči alimentů. „Jeden z takových pomyslných rekordmanů je muž, který neplní vyživovací povinnost od června 2004 až do současné doby. Podle soudu přitom měl měsíčně přispívat na výživu své nezletilé dcery částkou tři a půl tisíce korun. Za více než šest let jí tedy dluží sumu přesahující dvě stě tisíc korun,“ upozornil policista Zámečník.

Pro drtivou většinu rodičů, kteří mají dítě v péči, je přitom výživné důležitou složkou měsíčního příjmu. „Když z osmi tisíc korun, které si vydělám v práci, zaplatím nájem a inkaso, na ostatní živobytí toho už moc nezbývá. Nejde ale jen o jídlo, dítě musím také obléct, často potřebuje nejrůznější věci do školy a člověk by mu rád dopřál taky nějaký ten zájmový kroužek,“ poukázala například Kamila Novotná z Hodonína, která má v péči šestiletého syna Davida.

Některé notorické neplatiče ale k placení alimentů nepřinutí dokonce ani to, že za tento trestný čin byli už v minulosti odsouzeni. „Toto je příklad jedenatřicetiletého muže, kterému už jednou soud vyměřil za neplacení výživného trest odnětí svobody v délce osmi měsíců. Ani to ho ale nevedlo k nápravě a na svého nezletilého syna peníze opět neposílá,“ kroutil hlavou mluvčí hodonínské policie Zámečník s tím, že dlužná částka se v tomto případě pohybuje už v řádech několika desítek tisíc korun.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...