Nejmladší voják se nakonec vojákem nestal

Main__07_stanek1
FOTO: Soukromý archiv

BZENEC – Zní to skoro neuvěřitelně, ale vše se skutečně stalo. Do řad příslušníků československé armády byl na konci druhé světové války začleněn teprve čtyřletý Vítězslav Staněk ze Bzence! Pátrali jsme po osudech muže, který by se letos dožil sedmdesáti let.

Vítězslav Staněk již nežije, jeho syn a dcera však bydlí ve Bzenci doposud. Díky pochopení rodinných příslušníků se nám podařilo zmapovat další životní osud muže, který je dodnes považován za nejmladšího vojáka české či československé armády v její historii.

Blížil se konec války a hromové rány z ruských a rumunských děl dávaly tušit, že německá armáda nebude tou, která bude vítězně slavit konec největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Lidé ve Bzenci se již těšili na osvobození a mnozí aktivně pomáhali odboji. Byl mezi nimi i Antonín Staněk se svou manželkou Marií, kteří se aktivně zapojili do činnosti jedné ze dvou velkých partyzánských skupin, které v prostoru Bzence operovaly.

Německé jednotky SS pod velením Sturmbannführera Wernera Brandta vyvíjely značné úsilí  dostat své agenty jak do skupiny Vela vedené brigádním generálem Josefem Koutňákem, tak i do druhé skupiny, v níž působili manželé Staňkovi. Marně.

Zlom nastal v okamžiku, kdy SS-many doplnilo stíhací komando SS-Untersturmführera Egona Lüdemanna, které se v předchozím roce podílelo na likvidaci Slovenského národního povstání a později 5. května 1945 vypálilo ještě Javoříčko. Toto komando přibližně s tuctem mužů se bvyznačovalo značnou brutalitou a stalo se osudným i pro maminku malého Vítězslava Staňka.

Lüdemann využil svých rusky mluvících agentů provokatérů Sivolova, Ševčenka a Jakova a během dvou dnů se dokázal dostat do obou partyzánských skupin. Vela byla rozprášena 14. dubna 1945, úder na druhou byl naplánován o den později. Partyzáni se o akci dozvěděli na poslední chvíli a většina z nich stačila uprchnout. SS mani běsnili a své sadistické choutky si proto vylili na těch, kteří se jim dostali do rukou.

Podle pozdější výpovědi jediného ze zadržených členů zmíněného stíhacího komanda Williho Kunze jeden z SS-manů řekl: „To je ona, poskytovala partyzánům pomoc a jistě o nich něco ví!“ To bylo také naposled co malý Slávek svou maminku viděl. Obdobně byli zadrženi i Antonín Höhn, František Juriga, Florián Jelínek a ještě další tři muži. Všichni byli odvlečeni do Kyjova, kde se z nich nacisté snažili marně dostat informace o zbytku skupiny. Z Kyjova se proto již žádný z nich živý nevrátil.

„Tatínek o tomto období moc doma nemluvil. Asi si toho moc nepamatoval a taky to pro něj musela být strašně těžká a černá vzpomínka. Nikdo si asi nedokážeme představit co to pro něj muselo být,“ domnívá se Antonín Staněk mladší, syn pozdějšího vojáčka, který upozornil, že shánění dokumentů se velmi usilovně věnoval děda Antonín Staněk, manžel umučené Marie. „Děda toho nastřádal celý kufr a věnoval se tomu až do své smrti. Pak si to odvezl strýc do Otrokovic, který to zpracovával. Než stihl práci dokončit, došlo bohužel k povodním a všechno včetně fotek umučených, uplavalo,“ uvedl Vítězslav Staněk.

Jeho tatínek, který byl již ve čtyřech letech se svým otcem přijat do řad československé armády a kromě zbraně měl celý stejnokroj včetně vysokých bot a řemenu „dohody“ byl ještě v roce 1945 osobně uveden před prezidenta republiky Edvarda Beneše, aby se stal svědkem toho, jak jeho děda dostává válečný kříž.

„Táta se ovšem vojákem nakonec nestal, živil se jako elektromontér. Války měl zřejmě dost již z předchozí doby,“ je přesvědčen syn. Život Antonína Staňka byl již v jeho ranném dětství provázen tragédií, ale také poměrně brzy skončil. V roce 1988, v sedmačtyřiceti letech zemřel tragicky v Dukovanech, zanechal tehdy sedmnáctiletého syna Vítězslava a patnáctiletou dceru Marii. Dnes si Bzenčané připomínají své hrdiny nejen názvem ulice Partyzánská, ale i na místním hřbitově, kde všichni umučení mají vyhrazeno čestné místo.

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:29 | 09. Srpen 2019
Zprávy

O pohár starosty

List_sdh-vrbka

Jednodenní soutěž o pohár starosty obce Hrubé Vrbky v požárním útoku mužů a žen zařazenou do soutěže Grand Prix Hodonín připravují horňáčtí hasiči na 18. srpna se ...