Otužilci plavali v Moravě

Main__07_otuzilci
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

VESELÍ NAD MORAVOU – Zatímco velkou část obyvatel Slovácka stále trápí chřipkové onemocnění, někteří lidé se chodí koupat do Moravy. Řeč je o dvojici otužilců, kteří si v sobotu zaplavali poblíž veselského splavu.

 „Je to vynikající, protože člověk je pak více imunní vůči nemocem,“ uvedl František Holek, zakladatel zimního plavání u veselského splavu. Holek se do chladivé vody ve Veselí nad Moravou v předchozích letech nořil většinou sám. V posledních dvou ročnících mu ovšem parťáka dělá Josef Solařík z Hroznové Lhoty, kterého zimní plavání doslova nadchlo.

„Neplavu žádnou soutěž. Do vody si chodím zaplavat jen tak pro zábavu. Je to pro mne prostě potěšení,“ vysvětlil Solařík.

V sobotu čekalo na plavce poměrně příznivé počasí. Teploměr ukazoval, že vzduch má dva a voda tři stupně Celsia. Hladina řeky Moravy byla navíc nižší než tomu bývá v tomto období a měla přírodně nazelenalé zabarvení. Jediným rušivým prvkem tak byl poměrně silný vítr, který přihlížející diváky donutil řádně se zachumlat do jejich kabátů.

Holek po zkušenosti z loňska, kdy proud Moravy byl až nebezpečně silný a navíc plný nejrůznějšího odpadu, posunul své stanoviště přibližně o padesát metrů tak, aby do vody nevcházel těsně pod splavem, ale ještě nad jeho ústím.

Oba plavci se do Moravy ponořili krátce po čtrnácté hodině a z jejich pohybů a gest bylo patrné, že jim je lépe než přihlížejícím divákům bičovaným větrem. „Ve vodě bylo skutečně líp, protože jsme tam byli kryti před větrem, který chlad výrazně stupňuje,“ vysvětlil po koupeli Solařík.

Podle Holka byla voda poměrně teplá. „Dvakrát týdně plavu v Ostravě v Odře. Na Nový rok jsem pak byl v Přerově, kde se sešlo na dva tisíce lidí a tam byla voda jen 1,9 stupně a v tomto případě hraje každý stupeň poměrně značnou roli,“ vysvětlil.

Mezi několika desítkami přihlížejících ve Veselí nad Moravou byl i bývalý starosta města Jaroslav Hanák, který se před několika lety nechal od Holka vyhecovat, zašel si domů pro plavky a pak ráznými kraulařskými tempy ukázal, že i on má k otužování velmi blízko. Letos zůstal ovšem ve svým svrchnících. „Jsem trochu nachlazený a navíc mi tady schází ta zimní romantika jako minule, tedy sníh a labutě. Určitě se však v některém z dalších ročníků opět připojím,“ přislíbil Hanák. Odborníci otužování vřele doporučují prakticky všem lidem. Upozorňují však, že koupel v chladivé vodě je možná jen pro zkušené otužilce.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...