Jakub Eifler: Didgeridoo působí antidepresivně

Main_07_vracov_-_didgeridoo_eifler
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

VRACOV – Podobně, jako v úle plném včel to celý den v sobotu bzučelo v útrobách vracovského kulturáku.

Hluboké, ale přesto uchu člověka příjemné tóny měly na svědomí v našich končinách stále velmi netradiční dechové hudební nástroje – didgeridoo. Místní rodák Jakub Eifler, který v současné době žije ve Veselí nad Moravou, propadl tomuto původem australskému domorodému nástroji už před desíti lety. Své zkušenosti, rady a umění se proto rozhodl předat dalším zájemcům a uspořádal pro ně takzvaný workshop spojený s ukázkami tradičních i méně tradičních hudebních nástrojů.

„Workshopu se přímo zúčastnilo jedenáct lidí, což je optimální počet pro to, abych se každému mohl osobně věnovat. Přijeli lidé nejen z okolí, ale například až z Českých Budějovic, kam jsem v minulosti didgeridoo dodával,“ prozradil sympatický chlapík s tím, že didgeridoo je specifickým nástrojem určeným například pro muzikoterapii nebo mediace. „Během sobotního kurzu jsme probrali prakticky vše, co potřebují hráči na didgeridoo v začátcích znát. Od techniky dýchání až po to, jak vyloudit první tóny,“ nastínil svého historicky prvního workshopu Jakub Eifler, který víc o didgeridoo prozradil v následujícím rozhovoru.


Jakube, jak jsi se vůbec k didgeridoo dostal?

Bylo to vlastně úplnou náhodou. Před desíti lety mi taťka dal DVD skupiny Led Zeppelin. Jeden z bonusů na tomto DVD byla písnička Black Dog doprovázená právě dvěma didgeridoo. Tenkrát jsem bydlel v Praze a ještě ten večer, co jsem si písničku pustil, jsem jel do obchodního domu v Letňanech a koupil si mé první bambusové didgeridoo. Bohužel ale nehrálo, ukázalo se, že bylo prasklé. Tak jsem začal hledat na internetu, až jsem našel kluky, kteří se hrou a výrobou didgeridoo zabývali. Hned jsem je kontaktoval a pak už to šlo vlastně samo, vyrobil jsem si své první didgeridoo a začal hrát…

 

Jak tento nástroj vůbec vznikl, kam sahá jeho historie?

Je to asi nejstarší hudební nástroj v dějinách lidstva. Jak dokazují některé nástěnné malby v severním teritoriu Austrálie, didgeridoo člověka uvolňovalo už před dvěma tisíci lety. Obecně se má ale za to, že australští domorodci používají didgeridoo přes 40 000 let! Didgeridoo vzniklo přitom velmi jednoduše a jak už to tak chodí, úplnou náhodou. Eukalyptové stromy, z nichž se původně vyrábělo, byly duté působením termitů, kteří žijí v zemi pod nimi. Stačilo tak je, aby na ně některý z domorodců tehdy zkusil zahrát a bylo to…

 

Trvalo dlouho, než ses na didgeridoo naučil hrát?

Řekl bych, že se učím do dneška. Ale ne, něco už zvládnu. Pamatuju, že základní tóny a cirkulační dýchání, které je základem hry na didgeridoo, jsem se naučil asi tak za tři hodiny.

 

Co vůbec tedy musí všechno člověk zvládnout, aby mohl na didgeridoo hrát?

Aspoň z mého pohledu jsou to dva základní milníky. První je rozeznít didgeridoo, tedy vyloudit takzvaný drone , což je v řeči původních australských domorodců základní tón. Druhý milník je pak právě ona technika cirkulačního dýchání. Kdy vlastně nepřetržitě člověk hraje a přitom se ale i nadechuje. Technika dechu je hodně důležitá.

 

Dá se hraní na didgeridoo přirovnat k nějakému jinému nástroji?

Didgeridoo je takový rytmický etnický nástroj. Prakticky je to jako fujara, trombita anebo jako basový heligon, ale bez klapek.

 

Co myslíš, je schopný se na didgeridoo naučit hrát každý?

Tak to je zajímavá otázka! Je to asi jako to přísloví - kde je vůle, tak tam je cesta. V podstatě bych tedy řekl, že ano. Na didgeridoo může člověk hrát i když je jen málo či téměř vůbec hudebně nadaný.

 

Hraní na didgeridoo má asi i pozitivní účinky na zdraví…

Stoprocentně! Vědecky je exaktně prokázáno, že didgeridoo je vynikající při léčbě astmatu a dýchacích potíží! Vím, že je dokonce indikováno při těchto potížích a dnes již běžně doporučováno lékaři. Navíc frekvence, kterou didgeridoo emituje při hře, působí antistresově a antidepresivně, například jako hraní na flétnu pro lidi, kteří mají dechové potíže. 

 

Jakube, ty na didgeridoo nejen hraješ, ale také jej sám vyrábíš. Prozraď, jak ses k tomu vůbec dostal?

No, jak jsem vzpomínal, ten bambus, co jsem si koupil jako své první didgeridoo, tak nehrál a stál za starou bačkoru! A na dovoz eukalyptu z Austrálie jsem prostředky neměl, takže mi nic jiného vlastně nezbývalo, než si ho vyrobit. A já jsem ho opravdu moc chtěl!

 

Z jakých druhů dřeva se dá didgeridoo vůbec vyrobit?

No, musím říct, že se dá vyrobit prakticky z čehokoliv a nemusí to být nutně jen dřevo. Takové hodně domácí didgeridoo si člověk může vyrobit například i z papírové trubky napuštěné vodním sklem nebo lakem. Taky z plastové trubky nebo hadice od vysavače. Dřevo je ale nejlepší! A lepší jsou tvrdší a hustší dřeviny. Já osobně preferuji černou bezinku, tento materiál u mě a nejen u mě, jasně vítězí. Je ho všude dost má vynikající zpracovatelnost a perfektní zvukové výsledky. Dobrý je ale také kmen bolševníku.

 

Jakube, kolik didgeridoo jsi už za ty roky vyrobil a kam se všechny dostaly?

Kolik jich bylo to už ani nedokážu přesně spočítat, mohlo jich být asi šedesát. Jinak musím říct, že mé didgeridoo hrají po celé České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu, ve Švýcarsku nebo ve Francii. A vypadá to na brzké zásilky i do Velké Británie.

 

A jak didgeridoo vůbec vyrábíš? Trvá jeho výroba dlouho?

Řeknu to asi tak, jen od uřezání větve do jejího usušení musí uplynout nejméně dva roky. U masivnějších sukovitých kusů pak dokonce i čtyři. No a pak se větev musí vyvrtat, vydlabat takzvaný rezonátor, opracovat povrch, vyřezat, namořit, naolejovat čistým lněným olejem z venku i zevnitř jako impregnace a nakonec šelak. Dalo by se ale říct, že na průměrné didgeridoo o délce sto čtyřicet centimetrů, když projde celou touto procedurou, tak od samého začátku od polotovaru do koncového stačí tak tři pracovní dny.

 

Jakube, ještě prozraď, kolik takové didgeridoo stojí a kde si jej může případný zájemce opatřit?

Ceny jsou kus od kusu různé. U mě se ale dají pořídit didgeridoo zhruba od dvou tisíc nahoru. Jinak spoustu informací o didgeridoo mám na svém webu www.vrtané-didgeridoo.cz

DISKUZE

comments powered by Disqus