100 žáků z celé republiky. Historiáda je netradiční formou dějepisu

Main_histori_da_protokol
Ilustrační foto | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

SVATOBOŘICE-MISTŘÍN – Dne 28. dubna, odbitím osmé hodiny ranní, proběhne v ZŠ Svatobořice-Mistřín slavnostní zahájení dvoudenní soutěže badatelských školních týmů v dějepise. U netradiční akce, v níž spolupracují žáci různých věkových kategorií z celé republiky, není podmínkou jednička z dějepisu, ale zapálení pro historii. Akci organizuje ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín společně s Kyjovským Slováckem v pohybu.

Historiáda je dvoudenní soutěž čtyřčlenných týmů šestého až devátého ročníku, setkáním zanícených zájemců o dějepis a je také jednou z možností, jak pracovat s talenty a jak dovést děti k týmové práci, která je dnes tak potřebná. Každá škola smí do soutěže vyslat právě jeden věkově smíšený tým. Přitom je vhodné a nutné, aby v týmu byli žáci všech postupných ročníků, protože úkoly nejsou monotematické, ale zahrnují nejrůznější témata. Vzájemná spolupráce je tu tedy nejen povolená, ale přímo nutná.

Týmy v soutěži plní teoretické i praktické úkoly. Podstatná je správnost, nikoli čas. Teoretické úkoly jsou sestaveny do soutěžního protokolu, který tým plní společně po celé dva dny a přitom poznává různá historicky zajímavá místa regionu. K praktickým úkolům vysílá tým své zástupce, protože i zkušený deváťák brzy zjistí, že jeho mladší kamarád zná některá období historie lépe.

Samostatným blokem jsou akce pro doprovázející učitele – didaktické a odborné semináře. Takže pedagog je tentokrát zbaven organizačních starostí a je mu umožněno, aby udělal také něco pro sebe. Učitelé tak získávají nové odborné poznatky, čerpají inspiraci a Historiáda se stává také jejich neformálním setkáním. Navíc si odvážejí soutěžní protokol svého týmu, který pak mohou využít pro vlastní praxi.

Žáci budou během celé akce plnit soutěžní úkoly v prostorách ZŠ a MŠ Svatobořice-Mistřín, skanzenu Strážnice, zámku Milotice a na území města Kyjova. Pedagogové se do těchto míst podívají také, ale s jiným programem.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY