Nad Novou Lhotou vyrostla lipová kaple vnitřního ticha

Main_lhotky_7a
FOTO: Tonda Vrba

NOVÁ LHOTA – Pouze jeden den, symbolicky na Den Země 22. dubna, stačil na to, aby se zrealizoval několik měsíců plánovaný projekt na kopci vyčnívajícím nad Novou Lhotou. V části Bílých Karpat vynikne v plné kráse obdélníkové vysazení čtyřiadvaceti lip (Tilia cordata) až za desítky let, až budou stromy vzrostlé a do takzvané Kaple vnitřního ticha budou přicházet odpočívat nové generace lidí. Přitom budou možná také vzpomínat na iniciátory výsadby z roku 2016, kteří už nebudou mezi živými.

„Nápad se zrodil vloni při výsadbě Alejí života. Dle studie vegetačních opatření byla vybrána lokalita Záhumenice a Mezicestí v  našem katastru, odkud jsou nádherné výhledy do krajiny. Tento harmonický prostor by měl být místem pro zastavení, ztišení, rozjímání a přemýšlení pro další generace, které přijdou po nás,“ sdělil k výsadbě novolhotský starosta Antonín Okénka, který s celou svojí rodinkou také přiložil ruku k dílu. Přitom si pochvaloval spolupráci se spolky Na Okraji, Větvení, zemědělci, místní základní školou a dalšími dobrovolníky.

„Místo výsadby  nám pomohl vybrat pan starosta Okénka. Měli jsme představu mělkého horizontu, kde vynikne nebe. Vybrané místo je dechberoucí. Krásnější, než jsme si představovali. Za pět až deset let by se mohli proplést větve vedlejších stromů. Propletení protilehlých stěn je však otázka budoucnosti. Může to trvat sto, možná dvě stě, tři sta let,“ doplnila organizátorka akce Hana Matějková, odborný garant ze spolku Na Okraji z Lednice.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:32 | 16. Duben 2019
život v regionu

Normální debil vyprodal sál

List_divadlo_norm_ln__debil__1_

Kyjov – Představení se slibným názvem nezklamalo a diváci, kteří zaplnili divadelní sál do posledního místečka, se nasmáli… jako už dlouho ne. Normální debil: Deník p...