Krojovaní na Bali. Bylo to jako vystupovat v prádelně

Main_bali_pr_vod_s_papu_nci
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Co mají společného průmyslovka Hodonín, strážnické kroje, soubor Věčně mladý Danaj a ostrov Bali? No přece češtinářku. Dagmar Benovičová, učitelka českého jazyka na hodonínské průmyslovce, se díky své lásce k folklóru ocitla letos v říjnu na Bali. Soubor Věčně mladý Danaj se totiž dostal spolu s dalšími 12 soubory na Mezinárodní folklorní festival World Culture Forum 2016 na indonéském ostrově Bali.

Jak jste se vypořádali s místním klimatem? V letních měsících vystupovat v kroji asi není žádný med, že?

S tím jsme měli problém: představte si, že na sobě máte několik vrstev oblečení, tedy strážnický či horňácký kroj, ve kterých jsme vystupovali, no a venku je tzv. prádelna. Každý den 32 °C a k tomu vysoká vlhkost. Klimatizace fungovala na pokojích, jinde ji pouštěli jen občas. A venku jsme navíc nebyli ušetřeni slunce, které v této zemi poblíž rovníku pálí přímo shora. Zajímavé je, že se tady stmívá po šesté hodině – přiznám si, že to už si z hodin zeměpisu nepamatuju. No a nočních 26 stupňů už se dalo zvládnout i v kroji. Jen byl pak problém, kde propocené kroje vysušit.

Zajímavé jsou prý indonéské silnice. Jak jste se po Bali přemisťovali?

Překvapilo mne, kolik skútrů se najednou vejde na silnici a hlavně kolik lidí sedí na jednom takovém vozítku – mnohdy i čtyřčlenná rodina.

Co místní lidé? Jak na vás působili?

Na Bali žijí velmi milí, vždy usměvaví lidé. Jsou nenuceně úslužní, ale pokud jdete nakupovat, stáváte se účastníky potyčky „jak prodat co nejdráž, nebo koupit co nejlevněji“.

Celý rozhovor ve vydání číslo 46 týdeníku Nové Slovácko


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY