Studentka: do deníčku, nebo skicáře kreslím skoro každý den

Main_rozhovor__ofie
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Žofia Fodorová, studentka třetího ročníku oboru Grafický Design hodonínské průmyslovky má svou první samostatnou výstavu v nově otevřené galerii Div.oka. Galerie je součástí ateliérů školy a Žofia je historicky první studentkou, která v ní dostala možnost vystavovat.

Kantoři hodonínské umělecké průmyslovky tě vybrali jako první adeptku na výstavu v nově otevřené galerii Divoká, bereš to jako poctu a ocenění tvé práce na škole?

Nemyslím si, že jde o nějakou velkou poctu, i když si toho velice vážím. Myslím, že jen někdo musel začít a můžeme se těšit na spoustu dalších mladých „vyvolených“. Každý kdo dělá kromě prací do školy nějaké věci i doma, má velkou šanci vystavovat v galerii Div.oka také.

Co přesně jsi vystavovala za ilustrace? Máš takových deníčkových ilustrací více? Co většinou znázorňují?

Většinou stránky ze svých skicářů. Mám takových ilustrací asi hodně, protože si do deníčku, nebo skicáře kreslím skoro každý den. Do deníčku ilustruji většinou své zápisky, kreslím situace, ve kterých se ocitám a lidi se kterými se setkávám. Do skicáře v podstatě kreslím totéž, jenom barevně a dávám si na tom víc záležet. A někdy ne. Někdy je pro mě skicář deníčkem a naopak.

Kde bereš inspiraci k tvorbě a co tě baví nejvíce?

Inspiraci beru v každodenním životě, dívám se kolem sebe a vždycky něco zajímavé najdu. Velmi ráda kreslím lidi - spolužáky, učitele, náhodné cestující ve vlaku, ale většinou je nějak předělám podle sebe, dá se říct, že z nich dělám takové postavičky, které většinou nejsou moc popisné nebo podobné. V podstatě každý můj „ksichtík“ má svou reálnou předlohu, ale málokdo by to rozpoznal. Do skicáře dělám velmi ráda akvarely, nebo kreslím barevnými fixy, snažím se zaměřovat postupně na velkou škálu motivů. Nesnáším stínování tužkou nebo uhlem, ale mám ráda perokresbu, někdy i maluji akrylem, začala jsem se učit malovat i digitálně.

Jana Slováková


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY