Zápasníci Sokola Hodonín Jan Jaroš a Martin Hvorecký vybojovali na turnaji v Maďarsku zlaté medaile

Main_14-foto-4-v_prava_soho-19-2017
Společné foto. | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

REGION - Jubilejní desátý ročník Memoriálu László Sillaie v olympijském zápasení uspořádal na konci dubna zápasnický oddíl GYAC Györ. Sportovní klání jasně ukázalo, že staré maďarské město Györ není jen kolébkou evropského lázeňství, nýbrž také nejstaršího olympijského bojového sportu, tedy zápasu. Vždyť tohoto mládežnického turnaje, který se každoročně pořádá k uctění památky skvělého györského zápasníka a mistra světa László Sillaie, se zúčastnilo na 281 borců z Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska a České republiky. Mezi zúčastněnými sportovci již počtvrté v řadě nechyběli ani zápasníci z Tělocvičné jednoty Sokol Hodonín, která si ve stejný den připomněla uspořádáním slavnostní Akademie 145. výročí svého založení. Sounáležitost ke svému oddílu a jednotě je odrazem charakteru každého sportovce. A proto nikoho, poměrů v hodonínském zápase znalého nepřekvapí, že mladí Sokolové na maďarských žíněnkách nebojovali jen za sebe, nýbrž také pro čest své jednoty a podporu na slavnostní Akademii cvičících sester a bratrů.

Na konci náročného zápasnického maratonu tak mohli trenéři Lubomír Jurman, Martin Vališ a Jiří Baják radostně konstatovat, že společného cíle bylo dosaženo. Aby také ne, vždyť hodonínští zápasníci vybojovali rekordních dvanáct medailí. Zlatou medaili a trofej pro vítěze dokázali vybojovat hned dva Hodoňané, a to Martin Hvorecký a Jan Jaroš. Zaslouženým vítězem váhy do 42 kg ve věkové kategorii deseti až jedenáctiletých zápasníků se stal Martin Hvorecký. Tento letošní vítěz z mezinárodního turnaje ve slovenských Nesvadech si nejdříve v semifinále poradil s rakouským borcem Georgem Tatzerem, kterého po ukázkovém křižním zvratu položil na lopatky. Ve finále pak Hvorecký svedl napínavou bitvu s Gergöm Lászlem, který je členem maďarského zápasnického střediska se sídlem v Dorogu. Toto utkání začal aktivněji hodonínský borec, který získal mírnou územní převahu. Zápasilo se ve vysokém tempu.

„Na konci první periody po mírném tlaku soupeře se Hvorecký správně pokusil o provedení křižního zvratu sedem. Bohužel díky upocené kluzké ruce soupeře neudržel záběr a byl zaskočen. Do druhé periody nastoupil Hvorecký, který si byl dobře vědomý své dvojbodové ztráty, opět velmi aktivně. Jeho soupeř se bránil a byl brzy napomínán pro pasivitu. Hvorecký v aktivitě nepolevoval a ve třetí minutě boje zatlačil Maďara až k vnějšímu pásmu aktivity, ze kterého každé vyšlápnutí alespoň jedním chodidlem znamená bod pro protivníka. Tomuto vyšlápnutí se Lászlo snažil zabránit riskem, kdy se pokusil o provedení záhlaváku, na což pozorně zápasící Hvorecký zareagoval kontrachvatem za čtyři body, čímž se dostal do vedení, které již udržel až do konce utkání,“ prozradil týdeníku NOVÉ SLOVÁCKO Jiří Baják, trenér a organizační pracovník TJ Sokol Hodonín.

Hvorecký tak předvedl nejen skvělou techniku, ale i umění taktického boje. Suverénní vítězství z mezinárodního turnaje v chorvatském městě Sesvetski Kraljevec zopakoval Jan Jaroš i na žíněnkách v maďarském Györu, kde opanoval v ostře sledované kategorii mladších žáků těžkou váhu. Skvěle zápasící Jaroš nedal svým soupeřům žádnou šanci. Ve vyřazovacích kolech poslal svazovaným záhlavákem na lopatky Bence Misleie z maďarské Tatabanyai. Svého semifinálového soupeře Olivera Szymczeka z polského města Poznaň položil na lopatky za necelou minutu. A o mnoho déle netrval ani finálový duel, ve kterém nastoupil proti dalšímu Maďarovi - Gergömu Toldimu. „Jaroš zápasil od první sekundy velmi soustředěně. Po pětatřiceti sekundách Jaroš zaútočil do pasu o hlavu vyššího soupeře, který sice včas zareagoval odsunutím pánve vzad, ale již nezachytil rychlé podběhnutí pod paží, po němž Jaroš strhl svého rivala na zem. Toldi se za nepříznivého stavu 0:2 zdravě naštval a v boji v postoji převzal iniciativu. Jaroš se zkušeně nenechal strhnout k bezhlavému zápasu a pozorně čekal na protivníkovu chybu. Ta přišla na samém konci první periody, kdy se maďarský bijec pokusil o točenou záruč, kterou hodonínský zápasník ale vystihl a přišpendlil svého soupeře na lopatky,“ pokračoval v hodnocení úspěšného tažení hodonínských zápasníků v Maďarsku funkcionář Baják. Krásné a dramatické boje se spoustou zápasnických technik  předvedli i další medailisté, kteří v průběhu celého turnaje zaznamenali jedinou prohru. Ze stříbrné medaile se nakonec radovali Jan Kotlařík, Martin Vališ, Lukáš Grochál, Ladislav Letocha a Tomáš Kotzian.

Bronzová medaile ozdobila po slavnostním dekorování nejlepších zápasníků krk Marka Kotlaříka, Ondřeje Mrkvánka, Jakuba Marhefky, Alexandra Harci a Romana Žáčka. Zvláštní pochvala za předvedený výkon patří ale i nejmladším hodonínským závodníkům, Janu Kotlaříkovi a Romanu
Žáčkovi, kteří ač specialisté na řecko-římský styl, dokázali své medaile vybojovat i v zápasení volným stylem. Nezmínit předvedené ukázkové zápasnické umění hodonínských nadějí, které skončili na pátém místě, by byl hřích, a proto posíláme touto cestou blahopřání i Denisu
Lišťákovi, Denisu Vrbovi a Davidu Kubíkovi. Další zahraniční vystoupení hodonínských Sokolů se uskuteční v polovině května na mezinárodním turnaji v německém městě Weisswasser, přičemž o dosažených výsledcích budeme všechny sportovní fanoušky s potěšením znovu rádi informovat.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:38 | 27. Červen 2018
Kultura

NOC NA KARLŠTEJNĚ

List_noc_na__karlstejne_a3_mail

ZÁMECKÝ PARK – 30. 6. 2018 v 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikálovou komedii plnou známých písniček přiveze do Strážnice Moravské divadlo Olomouc. Nene...