Stánky na tržnici budou zdarma

Hodonín – Zatraktivnit městskou tržnici je cílem nového opatření městské rady v Hodoníně. Ta zeje prázdnotou a spíše než místem nákupu farmářského zboží se stává ostudou města. V minulých letech se několikrát stěhovala, byla třeba na Masarykově náměstí nebo ve dvoře budovy vedle fary. Po každém přestěhování se počet prodejců spíše snižovat, až nakonec nechalo město prodejní stánky přesunout letos v březnu do parku u zimního stadionu. Tudy prochází tisíce lidí z autobusového i vlakového nádraží. 
„Tržnice funguje tři dny v týdnu. Prodejci tam mohou nabízet své zemědělské přebytky, ale taky nepotravinářské zboží,“ řekl mluvčí MěÚ Hodonín Josef Horníček.
Předpoklad, že na frekventovaném místě si lidé tržiště najdou a zvýší se tím i počet prodejců, se  nepotvrdil. Většinou tu objevíte sotva dva až tři obsazené stánky. Za ty platí jejich nájemci 50 korun za den a metr prodejní plochy. Teď jim tyto náklady odpadnou.
„Město nabídlo bezplatné užívání prodejních ploch ve snaze přilákat větší množství prodejců a rozšířit nabízený sortiment,“ upřesnil Horníček.
Bezplatnými dny budou ještě úterky 12. a 19. září, všechny čtvrtky a soboty 16. i 23. září. Město přitom bude sledovat, zda se díky tomu podaří zájem o trhový prodej v Hodoníně aspoň trochu zvýšit.
Naopak návštěvnosti se těší farmářské trhy v Kyjově. Tam jsou od jara do podzimu vždy první pátek v měsíci. Poslední budou na začátku října. „Přesná návštěvnost se samozřejmě těžko určuje protože jde o akce, na něž není vybíráno vstupné. V dopoledních hodinách však náměstím proudí hodně lidí,“ řekla Romana Nováková z Městského kulturního střediska v Kyjově.
Také v Kyjově koupí lidé potravinářské i nepotravinářské zboží. Jednu dobu se na trzích dalo koupit i maso. „U masa jde však o speciálně upravené prodejny, aby vyhovovaly hygienickým předpisům. Co se nepotravinářských výrobků týče nejde o klasickou komerci, ale prodejci nabízejí zejména řemeslné výrobky,“ doplnila Nováková.
Trhy v Kyjově jsou v prostoru před kulturním domem už několik let. O tom, že by nabídl prodejcům místa k prodeji zdarma Kyjov neuvažuje. „Lidé platí sto korun za prodejní metr a platí vlastně za přípravu prodejního místa,“ dodala Nováková.
Dříve bývaly trhy i ve Veselí nad Moravou, tam skončily však už zhruba před dvěma lety. Organizovala je tam firma, která se pořádání farmářských trhů věnuje po celé České republice. „My jsme jim poskytovali pouze prostor, kde se prodej uskutečňoval. Nyní jsou ve městě trhy pouze když se koná nějaká větší akce, třeba slavnosti,“ sdělil ředitel Služeb města Veselí nad Moravou Pavel Bouda.
-ra,mun-

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:15 | 04. Červen 2018
Kultura

KAM VE VESELÍ A OKOLÍ v červnu 2018

List_bez_n_zvu_1

Blatnice pod Svatým Antonínkem www.obecblatnice.cz tel.: 518 331 2252. – 3. 6. Víkend otevřených památkových domků / Ojedinělé zpřístupnění památkových domků, objektů ...