Tisíce dětí nastoupily do škol. Mnohé z nich do zrekonstruovaných

Main__3a_zahajeniskoly_foto_37
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hodonínsko – Novinkou, kterou je přípravná třída, začal školní rok na Základní škole Jana Ámose Komenského v Kyjově. Třída, kterou v současnosti navštěvuje osm dětí, je v Kyjově otevřena poprvé. „Přípravná třída je určena dětem, které mají odklad, a byla jim speciálním pedagogickým centrem doporučena návštěva této třídy. Jde vlastně o přípravu dětí na vstup do první třídy, je to takové spojení mateřské a základní školy,“ popsal novinku ředitel základní školy Jan Navrátil.
Minimální počet žáků ve třídě je deset. „Zákon však povoluje výjimku, kterou my máme. Přijímání dětí je limitováno doporučení speciálního pedagogického centra,“ vysvětlil Navrátil.
V Kyjově a Bohuslavicích usedlo minulý týden poprvé do školních lavic přes sto prvňáčků. 
V Hodoníně vyrazilo čtvrtého září do školy celkem 2024 žáků, z toho 228 prvňáčků. „Město Hodonín zřizuje celkem čtyři základní školy. Nejvíce žáků letos nově nastoupilo do Základní školy Vančurova, a to sedmdesát devět prvňáků. Na Očovskou nastoupilo o deset prvňáčků méně, do školy U červených domků začalo chodit pětačtyřicet žáků prvních tříd a ve škole na Mírovém náměstí zahájilo poprvé školní rok celkem devětatřicet dětí,“ uvedl tiskový mluvčí hodonínského městského úřadu Josef Horníček.
Základní škole Vančurova přibylo v tomto školním roce celkem sto padesát žáků. Škola, do níž nastoupili, má od prázdnin i novou jídelnu. Opravená škola čekala také na žáky z Očovské. Tam kvůli rekonstrukci sociálního zařízení skončil dříve i minulý školní rok.
Do mateřských škol vyrazilo v největším městě regionu celkem 770 dětí. Rozděleny byly celkem do pěti školek. „S nástupem nového školního roku začala také platit novela školského zákona, která kromě jiného zavádí jeden rok povinné předškolní výchovy. V případě nesplnění této povinnosti hrozí rodičům až pětitisícová pokuta. V Hodoníně ze strany rodičů takové zanedbání nezaznamenáváme,“ sdělil Horníček
Poprvé šel do školy například i Dominik Kubín z Hodonína. Přípravy trvaly celé prázdniny. „V květnu jsme dostali seznam na první školní schůzce, a jelikož syn měl narozeniny během prázdnin, výbavu do školy dostal jako dárky. Ale vše si vybral sám. Největší problém byl aktovka, všechny jsou strašně těžké už samy o sobě. Nakonec jsme našli. Těšil se celé prázdniny a první den školy jsme trochu nestíhali, ale stihli jsme dorazit dvě minuty před osmou,“ popsala s úsměvem první školní den maminka Radka Kubínová.
V celém Jihomoravském kraji je otevřeno 671 mateřských a 487 základních škol. Kapacity základních škol na celé jižní Moravě se navýšily o 912 míst.  „Odchází slabý ročník a do škol nastupuje opět silný ročník dětí. Oproti minulému školnímu roku se počet žáků letos navýší o tři a až čtyři tisíce žáků,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.     Michaela Munzarová

Foto: Zahájení školního roku na ZŠ Vančurova v Hodoníně 
Autor: Josef Horníček 

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:15 | 04. Červen 2018
Kultura

KAM VE VESELÍ A OKOLÍ v červnu 2018

List_bez_n_zvu_1

Blatnice pod Svatým Antonínkem www.obecblatnice.cz tel.: 518 331 2252. – 3. 6. Víkend otevřených památkových domků / Ojedinělé zpřístupnění památkových domků, objektů ...