Fašanek na Nové Lhotě přijedou točit filmaři k výročí republiky

Main_1a_fa_anek_nov__lhota__foto_rb
Na Nové Lhotě patří k ústředním maskám medvěd, který nebude chybět ani letos.... | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Nová Lhota-Šestnáctidílný dokumentární seriál k letošnímu jubilejnímu stoletému výročí vzniku Československa s názvem Hranice v srdci připravují veřejnoprávní Česká televize ve spolupráci Slovenskou televizí.

 Štáb filmařů z Bratislavy zavítá s technikou již tuto sobotu 10. února do podjavorinské oblasti, do horňácké obce Nová Lhota, kde se uskuteční fašankové veselí, které v produkci různých masek po ulici nenajdou nikde jinde tohoto svérázného regionu. Pokud bude sníh, tak se také očekává do dění příjezd skupinky běžkařů, příhraničních kamarádů z myjavských Kopanic a ze Staré Turé. Při písničce se bude vyprávět na kameru o společném žití v tehdejším Československu a o pocitech při jeho rozdělení.

„Fašanková obchůzka u nás proběhne v horní části obce za doprovodu hudecké muziky Petra Kubíka z Velké nad Veličkou společně s harmonikou Ivana Urbánka, chalupáře z Javorníku. Fašankový rej zpestřují tradiční masky jako slamák, medvěd, řezník, kuchař a jiné. Nová Lhota je jedinou obcí Horňácka, kde masky doprovází muziku. Letos je novinkou také podávání zabijačkových specialit, které připraví sbor dobrovolných hasičů. Večer se bude v kulturním domě konat tradiční myslivecký ples s bohatou tombolou a zvěřinovými pochoutkami,“ sdělil s pozváním novolhotský starosta Antonín Okénka, který se na obchůzku po vesnici chystá tradičně vystrojen do lidového kroje.


DISKUZE

comments powered by Disqus