Zoo má nová mláďata. Z trojice vlků jeden nepřežil

Main_1b_fotka_na_dva_sloupce_6
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hodonín – Loňský rok byl pro hodonínskou zoologickou zahradu extrémně úspěšný. A to nejen co do počtu návštěvníků, ale také co se počtu nově narozených mláďat týče. Nejnovějším přírůstkem zoo je dvojice vlčích mláďat, která přišla na svět na konci loňského roku.

Vlky hřivnaté chová zoo už osmnáct let a současný chovný pár se stal rodiči už počtvrté. Podařilo se však odchovat zatím jen jeden vrh, a to první, k němuž došlo v roce 2015. „Ani tentokrát to nebylo bez komplikací. Ze tří mláďat, která vlčice přivedla na svět, přežila jen dvě. Vlci hřivnatí jsou totiž plachá a na stres citlivá zvířata a každou změnu či ruch velmi těžko zvládají. Právě proto je jejich odchov velmi problematický,“ uvedla mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová.

Problémem byla i doba, kdy se vlčata narodila. Konec roku a s ním spojené silvestrovské oslavy. „Na porod jsme se připravovali již několik týdnů předem. Do ubikace jsme jim přidávali materiál pro vystlání pelechu pro vlčata, a jakmile Ola porodila, omezili jsme veškeré práce v okolí. Zakryli jsme část skla a ohradili prostor kolem vnitřní expozice tak, aby rodinka měla co největší klid,“ vysvětluje zooložka Lenka Štursová a zdůrazňuje, že kromě chovatelů, na které jsou zvířata zvyklá, ke štěňatům nikdo nesměl.

Ani přípravy však nezabránily tomu, že vlivem stresu jedno z mláďat o předsilvestrovské noci zahynulo. Usmrtili je vystresovaní rodiče. „O to více jsme měli hrůzu ze silvestrovské noci, když jsme na Nový rok otevírali dveře objektu, obě mláďata však byla živá. Měla ale tržná zranění v oblasti břicha, které jim způsobili jejich rodiče při přenášení,“ uvedla Štursová.

Později musel být od štěňat oddělen samec, aby mláďata neohrožoval. Nyní se zvířatům podle mluvčí zoo daří dobře. „Rodina je pohromadě a mláďata začala přijímat i jinou potravu než mateřské mléko. Prozkoumávají své okolí, rostou a mění svou barvu srsti z černé na rezavou,“ doplnila Blahová.

Na nový přírůstek zoo se těší i Lucie Munzarová z Hodonína. „Je skvělé, že se v zoo rodí tolik nových mláďat. Jakmile bude příležitost, určitě se zajdu podívat i na malé vlky,“ řekla mladá žena.

Štěňata budou ve venkovním výběhu, jakmile to dovolí počasí.


DISKUZE

comments powered by Disqus