Veselanům slouží v rozhlase také nový varovný systém

Main_1c_fotka_na_dva_sloupce_vesel_-ampliony_2
FOTO: Tonda Vrba

Veselí nad Moravou - Město Veselí nad Moravou se prostřednictvím dobrovolného svazku obcí-Obce pro Baťův kanál, jehož je také členem, zapojilo do projektu s názvem „Podpora preventivního protipovodňového systému DSO- Baťův kanál“. Cílem je vybudování účinného varovného systému, včetně zpracování digitálních povodňových plánů.

„Systém preventivní povodňové ochrany a povodňové služby se vyskytuje na území devíti obcí -Veselí nad Moravou, Vnorovy, Strážnice, Petrov, Sudoměřice, Rohatec, Hodonín, Mikulčice a Lužice. Je určen zejména pro včasné zvukové varování obyvatel při povodních a dalších krizových situacích nebo mimořádných událostech,“ sdělila Alena Kneprová z krizového řízení Města Veselí nad Moravou.

Hlavní částí je podle Kneprové pět elektronických sirén a sto čtyři kusů bezdrátových hlásičů celkem o 270 reproduktorech. Celý systém je na všech úrovních zálohován a zajišťuje plný provoz zařízení při výpadku dodávky elektrické energie na dobu sedmdesát dva hodin v režimu stanoveném pro koncové prvky varování a vyrozumívání obyvatel. „Vybudován je také lokální výstražný systém, který tvoří dvě hladinová čidla. V rámci projektu tak bude zpracován i digitální povodňový plán města,“ doplnila Alena Kneprová.

Rozpočet celého projektu je kolem 27 milionů korun s výší dotace 70 %. Pro město Veselí nad Moravou jsou náklady předběžně vyčísleny na cca. 6 milionů korun. Celý výstražný systém byl realizován v závěru minulého roku a nyní pracuje ve zkušebním provozu.  


DISKUZE

comments powered by Disqus