Umělci u soudu litovali děl zničených na valtickém zámku

Main_okresn__soud
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Břeclav 6. března (ČTK) - Břeclavský soud se dnes znovu zabýval kauzou zničených 58 obrazů soudobých výtvarníků na valtickém zámku, předvolaní umělci děl litovali. Z poškození cizí věci je obžalován bývalý kastelán zámku Michal Tlusták, který vinu popírá. Škoda je asi 4,6 milionu korun. V případě uznání viny hrozí Tlustákovi až tříleté vězení. Soud bude pokračovat v polovině dubna, v plánu jsou další tři jednací dny.

Obrazy umělci vytvářeli od roku 1992 na výtvarném sympoziu Velký formát. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Dnes vypovídala například slovenská výtvarnice Eva Ploczeková. Sympozia se účastnila v roce 2002, vytvořila na něm obraz s názvem U.F.O. "Mám k tomu obrazu citový vztah. Netrvám ale na náhradě škody, je mi nepříjemné se tím zabývat, těmi administrativními úkony," uvedla před soudem. Obraz naposledy viděla po ukončení sympozia.

U soudu se mimo jiné řeší vlastnická práva obrazů, podle organizátora výstavy Jana Pospíšila zůstala autorům, což potvrzovali i umělci. "Nikomu jsem ten obraz neprodala, byl můj," řekla Ploczeková.

Slovenská umělkyně Veronika Rónaiová se sympozia účastnila také v roce 2002, vytvořila obraz s názvem www.markyza.krimi.sk. "Mám vztah k tomu obrazu, podařil se mi, po umělecké stránce byl dobrý," uvedla Rónaiová. Také ona obraz naposledy viděla při skončení sympozia. O zničení díla se dozvěděla od Pospíšila a z médií. "Telefonoval mi, bylo to i v médiích, že Vladimír Franz chtěl někde vystavit své dílo a že ho na zámku nenašel," řekla Rónaiová.

Dnes vypovídali i další postižení umělci, například Sedláček nebo Petra Seidlová. Výslechy dalších umělců jsou v plánu. Klíčové ale bude svědectví zaměstnanců zámku, kteří by měli vypovědět, jak ke zničení obrazů došlo.

Podle žalobce nechal Tlusták obrazy zničit v roce 2011. Zničena byla asi polovina sbírky. Motivace není zcela jasná. Na zámku se tehdy rekonstruovaly prostory, v nichž vznikla kavárna, právě v nich byly zničené obrazy původně uloženy. Stavebníci prostory potřebovali vyklidit.

Tlusták vinu popírá, uvedl, že se nedopustil jednání, které je mu kladeno za vinu. Podle něj žádná taková díla na zámku inventarizována nebyla a nebyl ani informován, že tam nějaká taková díla uložena jsou. ČTK

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:15 | 04. Červen 2018
Kultura

KAM VE VESELÍ A OKOLÍ v červnu 2018

List_bez_n_zvu_1

Blatnice pod Svatým Antonínkem www.obecblatnice.cz tel.: 518 331 2252. – 3. 6. Víkend otevřených památkových domků / Ojedinělé zpřístupnění památkových domků, objektů ...