Ohrožená krása mořských želv. Nové omalovánky ukazují dětem, jak tyto živočichy chránit

Main_ns_18_10_2c_ohro_en__kr_sa_mo_sk_ch__elv._chr_n_me_mo_sk___elvy
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hodonín - Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí se jim nejlépe žije a jak od sebe rozeznat jednotlivé druhy? I tohle se mohou dozvědět děti z nové publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. Ta chce poukázat na krásu želv, jejich ohrožení a také naučit děti, jak je chránit. Omalovánky budou dostupné nejenom v Čechách, ale i přímo v Indonésii a jiných zemích, kde mořské želvy žijí.

Na problém klesající populace želv v Indonésii, která se od druhé světové války zmenšila o 91 %, se snaží upozornit nová publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. „Jejím cílem je ukázat dětem krásu želv, ale také to, že jsou ohrožené. Všichni jim můžeme pomoci na dálku z domova, nebo když jedeme na dovolenou do míst, kde se vyskytují,“ říká bioložka Hana Svobodová ze spolku Chráníme mořské želvy, která je autorkou omalovánek.


Zábavná forma

V omalovánkách se děti pomocí různých doplňovaček a kvízů dozvědí o mořských želvách vše. „Pod skromným názvem „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“ se ukrývá první komplexní výukový materiál k ochraně mořských želv. Autorce se podařilo dětem zábavným způsobem přiblížit vývoj, životní cyklus želv, jejich ohrožení i způsob ochrany,“ říká učitelka Markéta Vokurková ze ZŠ Kunratice. Podle ní je důležité si uvědomit, že pro ochranu křehkého mořského ekosystému mohou lidé udělat hodně ve střední Evropě stejně jako v Indonésii. „Kniha navíc rozvíjí kreativitu, kritické

myšlení a vztah k přírodě. Obohacuje slovní zásobu a vede děti ke zvídavosti a zodpovědnosti za své chování,“ doplňuje Monika Olšáková, učitelka přírodopisu a environmentální výchovy ze ZŠ Janovice.


Pro výuku i v Indonésii

Omalovánky vychází v české, anglické, španělské a indonéské verzi. Budou totiž sloužit ke vzdělávání dětí i přímo v zemích, kde želvy žijí. „Tam je to naprosto přelomový materiál. Děti v Indonésii často doma knihy ani pastelky nemají a jsou tak pro ně velmi lákavé. Na distribuci omalovánek v Indonésii spolupracujeme se vzdělávacími organizacemi jako je green-books.org, věříme tedy, že se materiály dostanou k co největšímu počtu dětí a učitelů,“ říká terénní pracovnice ZOO Hodonín Hana Svobodová.

Dále do světa se budou omalovánky distribuovat pomocí EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií) a také pomocí mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE, který funguje ve 119 zemích světa. Omalovánky jsou určeny dětem od 7 do 12 let a vznikly ve spolupráci se ZOO Ostrava, ZOO Hodonín a ZOO Liberec. Všechny tyto zoologické zahrady se čím dál více snaží podporovat záchranu ohrožených živočišných druhů přímo v místech jejich výskytu. Želví omalovánky mohou lidé v Česku získat ve zmíněných zahradách a na akcích spolku Chráníme mořské želvy (www.morskezelvy.cz).

Mořské želvy jsou živočichové, kteří potřebují ochranu. Nejohroženější jsou v Indickém oceánu, kde místní obyvatelé i přes zákaz kradou ve velkém jejich vejce nebo vytváří výrobky ze želvoviny.


Mgr. Hana Svobodová

Koordinátorka projektu Chráníme mořské želvy

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY