Na jihu Moravy je 27.000 nemocných v chřipkové epidemii

Main_young-woman-2239269_640
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Brno 9. března (ČTK) - V Jihomoravském kraji za poslední týden znovu vzrostl počet nemocných v chřipkové epidemii o 1000. Nemoc má 27.000 lidí mezi 1,2 milionem obyvatel. Zhruba čtvrtinu tvoří chřipka a zbytek jsou akutní respirační onemocnění, řekla ČTK Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Nejvíce zasažené jsou okresy Blansko a Brno-venkov. Nemocné jsou všechny věkové kategorie, nejvíce děti.

Na 100.000 obyvatel připadá v Jihomoravském kraji 2247 nemocných, minulý týden to bylo 2155 nemocných na stejný počet obyvatel. "Nejvyšší nemocnost je na Blanensku, kde je 2750 nemocných lidí na 100.000 obyvatel. Tam je i za poslední týden největší nárůst, který je o polovinu. Rozjelo se to tam až teď se zpožděním," uvedla Boháčová.

Počátek chřipkové epidemie zaznamenali hygienici na konci ledna. Silnější rozjezd epidemie zmírnily na počátku února jarní prázdniny v jihomoravských školách, které zamezily šíření nemocí mezi dětmi v kolektivu. Po prázdninách však nemocnost postupně stoupala a hygienici doporučili nemocnicím a dalším lůžkovým zařízením vydat zákaz návštěv, ke kterému nemocnice většinou přistoupily stejně jako některé domovy pro seniory.

Návštěvy už dříve zakázaly Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, ale i nemocnice v Kyjově, Hodoníně nebo Břeclavi. Návštěvy jsou naopak možné v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Podle jeho mluvčí Zuzany Joukalové pacientům s onkologickým onemocněním setkávání s blízkými pomáhá. Ústav ale apeluje na všechny, aby v případě nemoci návštěvu příbuzných odložili.

Akutní respirační nemoci zahrnují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka zasáhne celý organismus a doprovázejí ji vysoké horečky.

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:15 | 04. Červen 2018
Kultura

KAM VE VESELÍ A OKOLÍ v červnu 2018

List_bez_n_zvu_1

Blatnice pod Svatým Antonínkem www.obecblatnice.cz tel.: 518 331 2252. – 3. 6. Víkend otevřených památkových domků / Ojedinělé zpřístupnění památkových domků, objektů ...