Myslíte si, že ve vaší obci jsou lidové tradice dostatečně udržovány? Kdo se o to konkrétně stará?

Main_publikace1
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Jana Šimková, na rodičovské dovolené, Dolní Bojanovice
Myslím, že ano. Stará se o to více lidí: stárci, kulturní referent Michael Purmenský, představitelé obce v čele s paní starostkou Evou Rajchmanovou, kulturní komise. Dále například vinaři zastoupení Jakubem  Čevelou pořádají zarážání hory...Ještě nesmím zapomenout na muzejní spolek.
 
Jan Koutný, starosta obce, Čejč
Reálně myslím, že udržovány jsou. Vždycky by to mohlo být lepší, ale nemá cenu si stěžovat. Mezi hlavní aktéry bych označil FK Pomněnka, s vedoucí Katkou Malíkovou. Dále neziskovka AVZO Čejč, která se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží, pořádá řadu kulturních akcí včetně hodů a dětských táborů. FS Bůřka, a samozřejmě kulturní komise OÚ.
 
Barbora Poláčková, na mateřské dovolené, Lovčice
Ano, myslím si, že tradice jsou u nás dostatečně udržovány, a to díky lidem, kteří tu žijí a mají k naši obci vztah.
Jsou tu různé spolky, jako folklorní Habřéc či mužský sbor, ale také ty nefolklorní jako hasiči, Sokol a podobně. Všichni se svým  kouskem aktivit, více či méně, na těchto tradicích podílí.
Obrovskou výhodu mají v tom, že náš starosta je vstřícný a velmi tyhle akce podporuje. Takže díky Habřékům nám tu stále vzkvétají hody a akce pro děti. Mužský sbor oprašuje staré krajové písně a zvyky, pořádá košty a setkání. Hasiči stále udržují ostatkovou zábavu a pochovávání base nebo organizaci Víkendu Petra a Pavla..(kostel P+P)..což je zábava a Mše svatá .....Nerada bych na některé zapomněla... Myslím si, že hlavní je a toho si nejvíc cením, že se u nás dokážou organizátoři dohodnout na spolupráci a to jak u příležitosti Setkání rodáků nebo vánočních setkání a různých příležitostí, které se naskytnou. Za to všem patří velký dík.
 
Iva Kohútová, majitelka pohostinství, Velká nad Veličkou
Já to jenom vidím doma, jak se synek postupně stává nositelem těchto tradic. Docela sám, nikým nenucen.... První začal chodit do souboru Velička, časem sáhnul na klarinet svého otce Jiřího a učí se na něho hrát jako samouk. Schází se u nás v hospodě s dvěma, třemi kamarády a zkouší horňácké písničky. A nemůžu nevzpomenout šikovné děvčata Terezku a Aničku Práškovy a Velické Trnečky. To vidím kolem sebe. Šikovné mladé lidi, kteří i přes jejich  náročná studia daleko od Velké tyto tradice udržují. Našly by se i jiné příklady, ale těm nejsem tak blízko, jak těm, co jsem zmiňovala.
 
Josef Mrkva, majitel galerie, Hodonín
Při dnešním způsobu života ano. Pocházím z Hroznové Lhoty, ale jelikož se zde z pracovních důvodů moc nezdržuji, nejsem až tak kompetentní uvádět konkrétní osoby. Nicméně, co sleduji, tak paní Ludmila Macková a pan Jaroslav Tušim a s nimi lidé z pěveckého ženského a mužského sboru se hodně snaží udržovat tamní lidové tradice.
 
Zdeněk Novák, jednatel firmy, Radějov
Myslím, že v naší obci jsou lidové tradice dodržovány velmi dobře a ve velmi profesionální kvalitě. Počínaje (po plesech) fašaňkem, na Velikonoce klepačků, kterou si dobře zorganizují děti a radějovský farář Jacek, přes hody až po vánoční koncert v kostele a zpívání u vánočního stromu. Na těchto akcích se hodně podílí náš starosta, moje žena a další lidé z řad radějovských složek - hasičů, kulturního sdružení, fotbalistů a myslivců. Velké díky také patří škole a školce, pod vedením opravdu výborných učitelů. Málokdo si uvědomí tu spoustu práce kolem každého obecního dění, za kterou patří velké díky všem.
 
Připravil: Tonda Vrba
 

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:15 | 04. Červen 2018
Kultura

KAM VE VESELÍ A OKOLÍ v červnu 2018

List_bez_n_zvu_1

Blatnice pod Svatým Antonínkem www.obecblatnice.cz tel.: 518 331 2252. – 3. 6. Víkend otevřených památkových domků / Ojedinělé zpřístupnění památkových domků, objektů ...