Lyžařské areály na jihu Moravy hodnotí sezonu jako průměrnou

Main_konec_sezony
Ilustrační foto | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Brno 18. března (ČTK) - Provozovatelé lyžařských areálů v Jihomoravském kraji hodnotí uplynulou sezonu jako spíše průměrnou. Řekli to ČTK. Areály se otevíraly zhruba v polovině prosince, potýkaly se ale především s výkyvy počasí. Zalyžovat si zájemci nyní mohou přijet už jen do Olešnice na Blanensku.

Lyžařské areály měly otevřeno už před vánočními svátky, v tu dobu ale na jihu Moravy ještě pořádně nenapadl přírodní sníh, návštěvnost proto byla spíše nižší. Leden byl zase teplotně nadprůměrný. Na začátku února se podle provozovatelů ale mimořádně vydařily jarní prázdniny, kdy bylo počasí pro lyžování ideální. Konec února a začátek března zase v návštěvnosti poznamenaly tuhé mrazy, lyžařům se v nich na svahy nechtělo.

"Zájem lidí tuto sezonu hodně kolísal. Začátek byl trochu horší, nebyl přírodní sníh, což je na návštěvnosti vždy znát, pak to ale šlo nahoru," uvedl za areál v Olešnici Jiří Kotlán. Sezonu hodnotí jako horší než tu předcházející, ta ale byla vydařená. "Ještě to nemáme sečtené, ale jen náklady na udržení sněhu na svahu byly určitě vyšší než loni," řekl.

V Olešnici mají ještě otevřeno, na sjezdovce leží kolem 40 centimetrů technického sněhu. Ukončení sezony je předběžně v plánu 25. března, kdy se chystá karneval. Zbylé tři areály ukončily sezonu minulou neděli.

Jako horší než minulou zimu hodnotí tuto sezonu i v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku a ve Filipově údolí na Hodonínsku. Oba areály musely v polovině ledna asi na týden přerušit provoz kvůli oteplení a dešťům. "Výkyvy počasí byly letos značné, předchozí sezona byla mnohem stabilnější," uvedl Josef Kšica z areálu v Hodoníně u Kunštátu. "Sezona nebyla nic extra, ale hrozná také ne," doplnil za Filipovo údolí Lubomír Žák. Za jednoznačně nejlepší týden označili ten první únorový, kdy byly jarní prázdniny.

V Němčičkách na Břeclavsku se dlouho nedařilo zasněžit celý svah, sníh ležel jen v dolní polovině, na horní se lyžovalo na umělém povrchu. Celý se ho podařilo zasněžit až na začátku února. "Letos jsme se potýkali s velkými teplotními rozdíly mezi spodní částí svahu a její vrchní částí, která je asi o 60 metrů výš. Nahoře jsme měli třeba i o čtyři stupně víc než dole," uvedl správce areálu Jaroslav Stávek. Zájem veřejnosti byl podle něj letos spíše nižší, naplněné ale jako každou sezonu byly lyžařské kurzy.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:38 | 27. Červen 2018
Kultura

NOC NA KARLŠTEJNĚ

List_noc_na__karlstejne_a3_mail

ZÁMECKÝ PARK – 30. 6. 2018 v 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikálovou komedii plnou známých písniček přiveze do Strážnice Moravské divadlo Olomouc. Nene...