Archeologové našli v Uherském Brodě suterény středověkých domů

Main_archeologick__v_zkum_ub_2018_09
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 11. dubna (ČTK) - Pět suterénů středověkých domů objevili archeologové při záchranném výzkumu v Hradišťské ulici v Uherském Brodě. Za nejzajímavější považují suterén ze 14. století, který zničil rychlý a intenzivní požár. Díky němu se na místě dochovalo v zakonzervované podobě celé dobové vybavení, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení archeologie Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek.

"Máme odkryté čtyři velké zásobnicové nádoby, asi metr vysoké, které byly otočené dnem vzhůru. Dá se předpokládat, že požár zničil dům někdy v době před sklizní, kdy tam neměli nic uloženého. Na vyvýšené polici jsou přesně na svých místech dochované i drobnější keramické nádoby, například džbán na víno a hrnce," uvedl Chrástek. Archeologové nalezli také spálené obložení stěn nebo zbytky shořelých desek s hřebíky na bývalém schodišti.

Suterény domů, které byly postavené ze dřeva a hlíny, pocházejí z období od konce 13. století do první třetiny 15. století. Při vykopávkách v proluce, ve které má už na jaře začít vznikat rodinný dům s fotoateliérem, našli archeologové i mnoho dalších historických artefaktů. Ať už jde o jednu stříbrnou a několik měděných mincí, zbytky nádobí, přesleny na spřádání příze, hliněná závaží na rybářskou síť nebo vyřezávanou ozdobnou kostěnou rukojeť nožíku.

Mezi nejzajímavější nálezy patří zbytky středověkých keramických hraček. "Máme tady panenku s realisticky zobrazeným obličejem a účesem. Podobné panenky se objevují na Moravě zřídka, známe je hlavně z Německa. Vykopali jsme i dva zlomky rytířů sedících na koních," uvedl archeolog Jaroslav Bartík. Pozornost budí také džbán zdobený motivy gryfů, vlčího zubu a kruhovou rozetkou.

Všechny zdokumentované struktury a získané nálezy budou zpracovávat a zkoumat odborníci v laboratoři Slováckého muzea. Alespoň část artefaktů by měla v příštích letech díky plánovaným výstavám spatřit také veřejnost. Kromě muzea se na záchranném výzkumu, který skončí v neděli, podílí také ostravská pobočka Národního památkového ústavu.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:38 | 27. Červen 2018
Kultura

NOC NA KARLŠTEJNĚ

List_noc_na__karlstejne_a3_mail

ZÁMECKÝ PARK – 30. 6. 2018 v 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikálovou komedii plnou známých písniček přiveze do Strážnice Moravské divadlo Olomouc. Nene...