Vydírání na internetu? Nebát se a vše oznámit policii, radí odborníci

Main_image
Seminářem posluchače provedli odborník na internetovou bezpečnost a prevenci ... | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

S velkým zájmem ze strany dospělých i mládeže se setkal seminář, či spíše beseda, na téma bezpečného pohybu dětí a mládeže ve virtuálním prostoru internetu a na sociálních sítích. Seminář se uskutečnil 10. dubna v kině Svět, a to hned dvakrát. Dopoledne to bylo pro školy, odpoledne pro rodiče a ostatní veřejnost. Oběma bloky posluchače provázel Martin Kožíšek, který se zabývá internetovou bezpečností a prevencí a stojí mimo jiné za vznikem a provozem sociálních sítí Spolužáci.cz a Lidé.cz. Se svými zkušenostmi vystoupil i host programu – hudebník, textař a zpěvák Ben Cristovao.

„Seznam se bezpečně“ bylo mottem semináře, který zahájil místostarosta města Ladislav Ambrozek, když objasňoval, proč ve spolupráci s odborem sociálních věcí a školství, právníky města a řediteli škol vybrali celospolečensky závažné téma ochrany dětí na internetu. „Setkal jsem se s tímto jednou, když se někdo cizí vydával na facebooku za jinou osobu a jako přítel lákal od skutečných přátel peníze. A několik lidí mu skutečně poslalo peníze na účet,“ řekl při zahájení místostarosta. Seminář však poukázal i na daleko závažnější metody vydírání a případy, které skončily dokonce sebevraždou vydírané osoby.

Jak poznat, že se jedná o falešné profily, jak si útočníci tipují možné oběti vydírání, jaké mají metody, na co si dát pozor a jak se chránit, to byla hlavní témata prezentace a besedy s posluchači, kteří obsadili více než stovku míst v kinosále.

Každoročně v našich poradnách zaznamenáváme až dvacetiprocentní nárůst kriminality, která je páchána na dětech. Nejde jen o klasickou kyberšikanu, jako jsou nadávky nebo lži, nevhodné komentáře a videa, ale v poslední době jde i o ohromný nárůst případů vydírání nebo stalkingu (pozn. zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby). To jsou jevy docela nové a rodiče ani děti často nevědí, jak se zachovat,“ charakterizoval stav v současném virtuálním prostředí Martin Kožíšek, který s programem internetové bezpečnosti a prevence navštívil více než tři stovky škol v celé republice. V posledních letech je jeho hostem mladý hudebník, textař, zpěvák a sportovec Ben Cristovao. Také on, jak sám přiznal, byl zejména kvůli svému exotickému vzhledu terčem mnohých ústrků a šikany ze strany svých vrstevníků, nikoliv však ve virtuálním prostředí. A jak by se v takovém případě on i jiní přednášející zachovali? „V každém případě se nestydět a nebát se obrátit na policii“, zněla rada od obou hlavních aktérů semináře.

Prostředí sociálních sítí útočníkům nahrává. Dnes jenom v České republice existuje kolem 150 sociálních sítí, z nichž největší a nejužívanější je facebook. Také ten se v poslední době potýká s nedostatečným zabezpečením a masivním únikem osobních dat. Situace by se mohla změnit v souvislosti s novým Obecným nařízením o ochraně údajů (GDPR), které vstoupí v platnost 24. května a je pro mnohé firmy i provozovatele podobných služeb velkým strašákem. Právě s odkazem na ochranu osobních údajů a GDPR se také společnost Seznam.cz  rozhodla ukončit svoji službu Spolužáci.cz, která sdružuje bývalé a současné spolužáky. Ze stejného důvodu končí i služba Lidé.cz.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:38 | 27. Červen 2018
Kultura

NOC NA KARLŠTEJNĚ

List_noc_na__karlstejne_a3_mail

ZÁMECKÝ PARK – 30. 6. 2018 v 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikálovou komedii plnou známých písniček přiveze do Strážnice Moravské divadlo Olomouc. Nene...