Soud v Hodoníně zprostil starostu Mutěnic obžaloby

Main_soud_spravedlnost
Ilustrační foto | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hodonín 12. dubna (ČTK) - Okresní soud v Hodoníně dnes zprostil obžaloby starostu Mutěnic Dušana Horáka (SNK-Živnostníci)a další dva lidi, souzené kvůli údajně předražené přeložce kanalizace. Žalobce jej vinil z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a dodatečně i za zkreslování údajů o stavu hospodaření. Firma najatá Mutěnicemi si podle obžaloby účtovala za stavební práce a materiál o půl milionu korun víc, než kolik dílo stálo. Skutek podle rozsudku není trestným činem, je za tím politický boj v obci. Trojice vinu popírala.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Mutěnice na podzim 2015 uzavřely smlouvu na přeložku kanalizace za 1,5 mil. Kč. S pracemi se začalo před Vánocemi, následně starosta, stavební dozorce a stavbyvedoucí na kontrolním dni podle obžaloby potvrdili, že objem dodávek částce 1,5 milionu odpovídá a nic jiného nezbývá.

Kanalizační přeložka se následně začala používat. Podle obžaloby ale některé použité materiály a vykonané práce neodpovídaly skutečnému stavu. Například místo německých trubek firma použila polské, byť účtovala německé. Rozdíl činil celkem půl milionu korun, na což na začátku roku 2016 poukázali opoziční zastupitelé. Firma po jednání peníze vrátila.

Starosta u soudu uvedl, že s firmou má obec dobré zkušenosti. "Nikdy jsme neuplatnili žádnou reklamaci, nikdy nedošlo k žádnému pochybení," řekl. Doplnil, že není stavař a technickým věcem nerozumí. Jak uvedl stavební dozorce, je běžné, že se nejdříve zaplatí 100 procent a poté se fakturuje buď další částka, nebo se něco vrací. Podle stavbyvedoucího byly jiné trubky použity proto, že projektem požadované roury momentálně nebyly dostupné.

Podle samosoudkyně Mileny Drobečkové obžalovaný skutek není trestným činem. Podle ní je otázkou, zda se na díle chtěl někdo obohatit a zda by k dobropisu nedošlo i přes iniciativu opozice. Soudkyně doplnila, že verze obhajoby, že obec chtěla zakázku s firmou dořešit dodatečně, je věrohodná.

"Od počátku se zdálo pravděpodobné, že šlo o politický boj v obci Mutěnice, kdy se opozice snaží nachytat starostu takzvaně na švestkách," uvedla samosoudkyně. Hlavní cílem opozičních zastupitelů za Svobodné bylo podle ní chod obce spíše paralyzovat, než mu pomoci.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:38 | 27. Červen 2018
Kultura

NOC NA KARLŠTEJNĚ

List_noc_na__karlstejne_a3_mail

ZÁMECKÝ PARK – 30. 6. 2018 v 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikálovou komedii plnou známých písniček přiveze do Strážnice Moravské divadlo Olomouc. Nene...