Ve Vlkoši si připomenuli 770 let od vzniku obce

Main_v_10
FOTO: Tonda Vrba

Vlkoš-Poslední květnový víkend měl pro občany a pozvané hosty slavnostní ráz, když si připomenuli 770 let od první zmínky o obci. Oslavy byly zahájeny již v pátek 25. května duchovním setkáním v místním kostele při republikové akci Nocí kostelů. Ukončeny byly v neděli na stejném místě.

„Navázali jsme tak na dřívější oslavy konané k výročí 750 a 760 let. Jednou za deset let si připomínáme vznik obce a je to příležitost k setkání obyvatel, rodáků a kamarádů. Je to prezentace obce, co se za dané období událo a také příležitost zavzpomínat, jak to bylo kdysi,“ sdělil Novému Slovácku Milan Sluka, starosta Vlkoše.

U příležitosti tohoto výročí udělilo zastupitelstvo Čestné občanství obce Vlkoš dvou osobnostem MUDr. Jiřímu Dunděrovi z Kyjova a Miroslavu Vítkovi ze Zlína, za podporu dění v obci Vlkoš a připomínání historie pro mladou generaci.

„Pan Miroslav Vítek je naším rodákem a oceněn byl za historický i společenský přínos celé rodiny mlynáře Vítka pro obec,“ doplnil starosta Sluka.

V sobotním odpoledni pokračovaly oslavy na sokolovně Vernisáží výstavy s názvem „Vlkoš“. Na ní se představili výtvarníci, kteří jsou rodáky nebo obyvateli obce. Celá výstava byla doplněna fotografiemi z historie a současného obecního dění. Byly k nahlédnutí i zajímavé dokumenty, zápisy z kroniky a trofeje mysliveckého spolku. Velkou zásluhu měl v její přípravě místostarosta Vlkoše Jiří Flora, který je sám nadšeným dokumentaristou v obci.

Hlavním programem oslav bylo vystoupení dětí ze základní a mateřské školy, Schóly, seskupení Občas, Klubu seniorů a paní Podráské. V parném odpoledni se v areálu u fotbalového hřiště děti předvedly asi šestistovce diváků, jak je paní učitelky na vystoupení připravily, Schóla a paní Podráská doplnily odpoledne zpěvem, seskupení Občas předvedlo své verbířské umění a místní seniorky, čilé mažoretky, ukázaly, že ještě nepatří do „starého železa“. Na příjemné a velmi vydařené odpoledne navázalo vystoupení dechové hudby Vlkošáci.

Návštěvníci oslav mohli také navštívit Military muzeum generála S. J. Ingra nebo zhlédnout výstavu poštovních holubů a ukázky výcviku psů kynologického klubu. K vidění byla i ukázka činnosti místních lukostřelců a nechyběla vinotéka místních vinařů.

V neděli byly oslavy zakončeny v kostele mší svatou slouženou za 770 let života obce.


DISKUZE

comments powered by Disqus


08:29 | 09. Srpen 2019
Zprávy

O pohár starosty

List_sdh-vrbka

Jednodenní soutěž o pohár starosty obce Hrubé Vrbky v požárním útoku mužů a žen zařazenou do soutěže Grand Prix Hodonín připravují horňáčtí hasiči na 18. srpna se ...