Manželé Kubišovi z Hroznové Lhoty sklízejí květy z tisícovek růží

Main_nebo_tiulka_2__sad_r__i
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hroznová Lhota-Žně právě v této době probíhají v sadě růží jejichž sklízejícími voňavých a několika barvami zářících květů jsou sběrači, pěstitelé Eva a Jan Kubišovi z Hroznové Lhoty. Pracovní nasazení bývá největší v délce čtrnácti dnů a právě nyní vrcholí.

Letní počasí jim sběr o několik dnů uspíšilo, ale díky tomu nejsou tisícovky květů velikostně ideální. „Je sucho a chybí vláha, proto ty menší květy,“ říká na úvod naší návštěvy nad natrhaným plným košíkem žlutých květů Jan Kubiš.

Jeho žena Eva má růže ráda a to se jim stalo zdá se i životním, s láskou dělajícím pracovním údělem.

„Před pětadvaceti lety si smyslela, že je chce pěstovat. Místo jsme našli na ideálním jižním svahu, kde se daří růžím lépe jak trnkám,“ sděluje s úsměvem Kubiš.  

Rozloha sadu pojme na stodvacet vysokých keřů a okolí jejich rodinného domku také poznáte, že se nacházíte u neobyčejných pěstitelů této oblíbené květiny.

„Máme zde akorát jednu odrůdu, sadovou růži v různých odstínech. Květy sbíráme skoro celá rodina obden v tomto náporovém čase.. Poté je dodáváme na zpracování do čejkovické firmy, která z nich vyrábí bylinné čaje a koření. Ta nás také navedla, že to máme pro ně pěstovat ve větším,“ dodává Jan Kubiš při trhání květů v sadě, který sousedí pár metrů od hroznolhotského školního zařízení. Růže vydrží kvést až do prvních mrazíků.


DISKUZE

comments powered by Disqus