V Blatnici si koupila zelí a v sousední Blatničce s ním vyhrála košt

Main_z_4
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Tonda Vrba

Blatnička-Vzorek darovaný učitelkou mateřské školy z Bílovic na Uherskohradišťsku Martou Šimkovu, oslovil chuťově návštěvníky 9. ročníku koštu O nejlepší kysané zelé na Slovácku. Dostal nejvíce hlasů a po telefonickém oznámení si ještě nepřítomná vítězka soutěže z Uherskohradišťska nakonec přijela osobně do místního kulturního domu vyzvednout již jednu z tradičních tří cen-největší keramický zelák.
„Samozřejmě, že vám neprozradím mojí domácí výrobu, řeknu jen, že hlávky zelí byly z Blatnice,“ bránila se na pódiu organizátorům při přebírání sympatická žena. Ze 177 sesbíraných vzorků z různých míst regionů Slovácka a několik jich bylo i ze sousedního Slovenska, patřilo druhé místo Rosťovi Blahovi ze Starého Města. Třetí nejchutnější zelí měl Oto Joska z Uherského Brodu.
Určitou letošní novinkou od pořadatelů z Obce Blatnička a Agentury AV bylo gesto, že zbytek zelových vzorků k nabídli k rozebrání návštěvníkům na odchodné k domovům. „Mohli bychom s tím týden vyvařovat jídla několik dnů naším spoluobčanům, ale nemáme k tomu klobásky. Proto to rozhodnutí,“ poznamenal se smíchem starosta Blatničky Antonín Minařík a k samotnému hodnocení akce dodal: „Jedním slovem byl jsem spokojen. Snad jedinou starost co jsem měl při přípravě koštu, byla předpověď počasí na sobotu. O to víc si cením, že k nám přijeli pokoštovat zelí a pobavit se občané z jiných obcí. Neočekával jsem ani tak velký počet vzorků.“
„S tímto koštem držíme v počtu 268 sesbíraných vzorků kysaného zelí český rekord z loňského roku. Tak jsme jeho překonání neusilovali. Plánovali jsme letos kolem stovky. Přesto není vůbec jednoduché vzorky této zeleninové vitamínové bomby z různých míst sesbírat. Z Horňácka jsem například musel do Kyjova vyrazit vyzvednout akorát jeden vzorek. To mě docela zklamalo, ale co se dalo dělat, když tam je už několik let na radnici vyhlášené sběrné místo,“ poznamenal spolupořadatel akce Tonda Vrba z Velké nad Veličkou. Mezi návštěvníky se zavítala pobavit do zaplněného kulturního domu i početná skupina ze slovenské obce Trstín, partner Blatničky, která byla složená převážně z žen, který si prostředí na Slovácku nemohly vynachválit.
Součástí vydařené akce, která byla zastoupena především starší generací lidí, byl také bohatý doprovodný kulturní program ve kterém vystoupili: heligonkář Jenda Grabec z Drietomy, DH Blatnička, pěvecké dueto Natálka a Věnceslav z Moravan, CM Falešnica s primášem Radimem Vojtkem a MS Krasavci z Ostrožské Nové Vsi. (text red, foto: av)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY