„Víly pro děti“ zkrášlí dětské oddělení hodonínské nemocnice

Main_um_nemho_les
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Soukromý archiv

Umělecká výmalba jako prostředek k usnadnění pobytu dětí v nemocnici – takový projekt chystá nyní Nemocnice TGM v Hodoníně. Štětce a barvy přijdou na řadu už v dubnu, v další fázi projektu pak bude následovat zkrášlení prostředí oddělení rehabilitace a pokojů pro těžce nemocné pacienty. Postará se o to z darů firem, spádových obcí i jednotlivců nadační fond Víly pro děti. Nemocnice přispěje částkou 10 tisíc korun.

Hodonín - Výmalbou v jednotlivých pokojích dětského oddělení Nemocnice TGM Hodonín odstartuje už v dubnu projekt nadačního fondu Víly pro děti, který má za cíl zlepšit prostředí a zútulnit „sterilní“ nemocniční pokoje malých pacientů, nucených trávit kvůli nemoci nějaký čas pod dohledem zdravotníků bez svých nejbližších.
„Uměleckou výmalbou chceme usnadnit odloučení od své rodiny a svých nejmilejších dětem, které budou v budoucnu hospitalizovány na dětském oddělení Nemocnice Hodonín,“ přiblížila hlavní myšlenku projektu předsedkyně nadačního fondu Michaela Piňosová. Ta také sama vezme štětec do ruky a vymaluje pokoje motivy z oblíbených dětských pohádek, podmořského světa, stromů či rozkvetlé louky plné lučních květů. Motivy jako Pejsek a kočička, Ovčí babička, ale třeba také Růžová louka, Břízy nebo Korálový útes zvolila výtvarnice přesně tak, aby odpovídaly emočnímu rozpoložení i výtvarnému cítění a vnímání dětí od útlého věku až po dorostence.
„Abychom jim svízelné a často traumatizující období v nemocnici co nejvíce usnadnili a stimulovali děti také opticky, budou prostory vymalovány přírodními motivy. Snahou je, aby děti nebyly smutné, aby se cítily dobře a klidně a aby je prostor motivoval. Zkrátka aby jej mohly pozorovat, zachytit pohledem, zkoumat a znovu objevovat,“ doplnila zakladatelka Víl pro děti, která veškeré projekty financuje pouze z darů dobrovolných dárců z řad obcí, firem i drobných štědrých přispěvatelů. Až dokončí všechny dětské pokoje Nemocnice TGM Hodonín, přijde pak v první fázi projektu o prázdninách na řadu také hlavní chodba dětského oddělení. Po ní bude v příštím roce následovat druhá část výmalby prostor hodonínské nemocnice. Konkrétně oddělení rehabilitace a pokojů pro těžce nemocné pacienty.
Zkrášlit prostředí pro hospitalizaci dětí takto příjemnými a dětem blízkými motivy a také dalších prostor okamžitě nadchlo také vedení nemocnice. „Na takto krásný a smysluplný projekt proto přispějeme částkou 10 tisíc korun,“ uvedl ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík.
A tolik potřebnou finanční injekci už přislíbily také některé oslovené spádové obce na Hodonínsku, jejichž obyvatelé jezdí do hodonínské nemocnice za vyšetřeními, konzultacemi s odborníky, na operace či k nutné hospitalizaci. Například starostové Terezína, Lužic, Vacenovic či Svatobořic - Mistřína už Vílám pro děti přislíbily každý částku 5 tisíc korun. V dubnu se pak na podporu projektu chystá například vernisáž reprodukcí z výmaleb v hodonínské knihovně.
„Máme rovněž zřízenou veřejnou sbírku, která je umístěna v květinářství Kvítečka Butterfly v Hodoníně a stejně tak transparentní účet 1150/0100 u KB Hodonín, kde si mohou sponzoři svůj vklad přímo ověřit,“ ujistila případné dárce Piňosová.
Nadační fond Víly pro děti pracuje na podobných projektech již několik let. Nedávno zkrášlil prostředí například v Nemocnici Kyjov, aktuálně také v Domově seniorů Na Pískách v Hodoníně či v hodonínském Zeleném domě pohody, který poskytuje sociální služby klientům s mentálním postižením od 18 do 64 let věku. (Rh)

DISKUZE

comments powered by Disqus