Žlučníky i bariatričtí pacienti. Hodonínská nemocnice operuje nejmodernější 3D technologií

Main_3d_operace
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Soukromý archiv

Nemocnice TGM Hodonín začala využívat sofistikovanou technologii na operační sály. Jako jedna z mála v Jihomoravském kraji operuje špičkovým 3D laparoskopem. Provoz nového moderního přístroje za 3,3 milionu korun oficiálně spustila 11. února – v den, který se slaví jako Světový den nemocných. Přístroj tak vnímá jako dárek pacientům z Hodonínska.
Hodonín - Špičková sofistikovaná technologie za 3,3 milionu korun už několik týdnů slouží k tzv. miniinvazivním zákrokům. A v Jihomoravském kraji je v rámci nemocnic zatím zcela výjimečná. Za nejbližším 3D laparoskopem museli totiž doteď pacienti až do Fakultní nemocnice Brno nebo ke „Svaté Anně“. „Laparoskopické operace v Hodoníně jsou odteď bezpečnější, šetrnější, preciznější, rychlejší a také s kratší rekonvalescencí,“ zhodnotil primář oddělení chirurgie Nemocnice TGM Hodonín MUDr. Martin Man. Díky speciálním 3D brýlím vidí nyní chirurg operovanou část reálně a do hloubky operovaného místa, tedy trojrozměrně. Systém má přitom vysokou kvalitu zobrazení ve full HD, digitálně přepočtenou na 4K rozlišení. To v kombinaci s prostorovým viděním usnadňuje chirurgům lepší koordinací pohybů. Tato výhoda se pak projeví především v lepším zobrazení drobných anatomických struktur, zvláště při operování ve složitém terénu. Jednu z prvních 3D operací v Hodoníně nafotil a také natočil na video ředitel NemHo Ing. Antonín Tesařík. „Bylo to něco úžasného, naprosto nepopsatelný zážitek. A primář Man? To je jedním slovem virtuos,“ zhodnotil účast na operačním sále. Kromě sofistikovaného přístroje pro operatéry uleví od března hodonínská nemocnice také kardiologickým pacientům. Pořídila totiž moderní kardiologický ultrazvuk s jícnovou sondou za 2,2 milionu, který odhalí nejen skryté choroby a vady srdce, ale také jednu z příčin migrény. A od prosince je na Radiodiganostickém oddělení hodonínské nemocnice v provozu také nový ultrazvuk. Na investice do modernizace přístrojové techniky v celkové hodnotě 7 milionů Kč přispěl zřizovatel NTGM Hodonín Jihomoravský kraj ve výši cca 4,5 milionu. K nákupu pomohlo dvěma miliony korun také Město Hodonín.
Hodonínská chirurgie patří mezi špičková pracoviště. Specializuje se na břišní chirurgii, kde má velké úspěchy např. s léčbou a operacemi karcinomu tlustého střeva. Ročně se zde provede okolo 2300 operací.
Popisek foto: Na snímku jedna z prvních 3D operací, provedená v tzv. „zahřívacím kole“. Operační tým Nemocnice TGM Hodonín pod vedením primáře oddělení chirurgie MUDr. Martina Mana na snímku provádí s využitím nové 3D laparoskopické věže bariatrický zákrok - gastrický bypass při léčbě pacientky s morbidní obezitou. Foto: archiv NTGM.

DISKUZE

comments powered by Disqus


16:24 | 30. Srpen 2019
Zprávy

Prázdninové ohlédnutí

List_nohavica-3

Koncem prázdnin, 23.8.2019 se v amfiteátru Velká nad Veličkou rozezněla kytara Jarka Nohavice a za doprovodu dalších dvou hudebníků proběhl úžasný a nezapomenutelný ko...