Další mezinárodní fašankový ročník přivítají opět Žeraviny

Main_f_1
FOTO: Tonda Vrba

Holíč, Žeraviny-,,Morava nás nedělí, Morava nás spája..,“ v duchu této lidové písně se nesl 3. ročník mezinárodního Slovácko-Záhoráckého fašanku. Dva předcházející ročníky proběhly v jedné z nejmenších obcí na Slovácku v Žeravinách. Po dvouleté pauze se pořadatelé FS Valša pod vedením Naděždy Vachové a Obec Žeraviny v zastoupení starostky Ľubomíry Vařechové vzájemně dohodli, že letos se uskuteční na slovenské straně v záhoráckém městě Holíč.
V sobotním odpoledni 23. února vyjela autobusem výprava folkloristů z Horňácka-HCM Kubíci s primášem Petrem Kubíkem, Horňácký mužský sbor Chotár posilněný o zpěváky z Louky, z Veselska to byl mužský sbor Malina z Kozojídek a ženský sbor z Hroznové Lhoty vedený Ludmilou Mackovou. V krojích a maskách nechyběla ani skupinka ze Žeravjanů. Po rozveseleném fašankovém průvodu v ulicích města se všichni odebrali k místnímu zámku do prostor kulturního centra, kde se prezentovali písní a tancem před divácky zaplněným místem. Program ukončilo pochování basy, kde „farářovi“ Janovi Kohutovi z Gbelů sekundovala dvojice „ministrantů“ z Kozojídek a dva Turci- turkyně z Hroznové Lhoty.
„Pohostinnost Holíčanů, nádherné kroje, přátelství - silná pouta mezi Slováckem a Záhorím, úcta k lidovým tradicím, velkolepá vystoupení folklorních souborů ze Slovenského Záhoria a Moravského Slovácka charakterizovaly fašankové veselí v malebném městečku. Za dva roky se opět sejdeme u nás na Slovácku,“ okomentovala „mezinárodní“ zimní lidový obyčej, který je i předzvěstí přicházejícího jara, starostka Žeravin Ľubomíra Vařechová, na Záhorí v převlečení za myslivce.
Antonín Vrba

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...