Pomoc malanským opeřencům na Horňácku

Main_mv_1
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Tonda Vrba

Malá Vrbka-Ptáci, kdo by je neznal? Svým zpěvem nám ohlašují příchod jara a jsou ukazatelem zdravé krajiny. Jenže díky změnám hospodaření v dnešní kulturní krajině a celkové změně životního stylu člověka ptáků neustále ubývá. Některé druhy začínají být až kriticky ohrožené.
Toho si jsou vědomi i v Malé Vrbce, kde se poslední únorovou sobotu uskutečnil první díl z cyklu pomoci místnímu ptactvu. Michal Ondruš ve spolupráci se starostou obce Igorem Vavříkem připravil pro děti program.
„Děti se učily poznávat jednotlivé druhy ptáčků hnízdících v dutinách a zároveň jsem jim vysvětloval, jakou hnízdní budku daný ptačí druh potřebuje,“ říká Michal Ondruš.
Poté všichni účastníci, jimiž byli převážně rodiče s dětmi, začali vyrábět budky. Zaměřili se na budky s vletovým otvorem o průměru 28mm. „Tyto jsou určeny zejména menším druhům sýkor jako například uhelníček či modřinka, které s přirozených dutin vytlačuje konkurenční a větší sýkora koňadra,“ doplňuje Ondruš.
Jednalo se o první setkání místních příznivců přírody. Při příštím setkání se budou budky natírat a v dalších cyklech se budou vyvěšovat do místní přírody v katastru obce.
„Cílem je pomoci místní přírodě a v neposlední řadě nenásilně děti a mládež vzdělávat a podporovat společné setkávání obce při nezištné pomoci místní krajině,“ dodala spolupracující na mládežnické akci v nejmenší obci v regionu, Iva Nováková z Horňácké farmy.
(av, foto: nov)

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:29 | 09. Srpen 2019
Zprávy

O pohár starosty

List_sdh-vrbka

Jednodenní soutěž o pohár starosty obce Hrubé Vrbky v požárním útoku mužů a žen zařazenou do soutěže Grand Prix Hodonín připravují horňáčtí hasiči na 18. srpna se ...