Bez hnojení není jedení

Main_kravskyhnuj
FOTO: Soukromý archiv

Bude jaro! A s ním přijdou jarní rituály, které se stále opakují. Mezi největší jistě patří pomoc půdě v její síle, tedy přihnojování. A protože se jedná o poměrně známý cyklus, soustředím se dnes na ty základní informace.

Typickým hnojivem je kombinované NPK různého složení, kupříkladu pětikilové balení NPK s označením 11–7–7 můžeme rozluštit jako 11% dusíku, 7% fosforečnanu a 7% draslíku. Nebo populární NPK 10-10-16-13S má 10% dusíku, 10% fosforu, 16% draslíku a navíc 13% síry. Tento typ NPK má univerzální použití (polní plodiny, zelenina, ovoce, chmel, vinice, ...), sadí se 7 - 14 dní před setím (sázením), mělce až středně hlubokým zapravením do půdy a dávkování je 60 - 150 g/m2 (záleží na konkrétním typu plodiny).

Dalším velmi rozšířeným typem umělých hnojiv je Cererit (25 kg máme v akci za 419 Kč), který má podobné využití jako NPK a dá se s ním přihnojovat i v průběhu vegetace. Dávkuje se v množství 40 - 100 g/m2 (opět záleží na konkrétním typu plodiny).

Může se hodit také Močovina (3kg za 89 Kč), ta díky vysokému podílu dusíku podporuje výrazný nárůst zelené hmoty (nesmí se ale přehnojit - rostlina by se tak nebezpečně vyčerpala!), Superfosfát (5 kg za 109 Kč) podporuje tvorbu kořenového systému a násadu květů, Dráselná sůl či Síran amonný (3 kg za 55 Kč), který je vhodný do brambor nebo cibule.

Bohužel je fakt, že ceny umělých hnojiv a vůbec chemických prostředků na ošetření rostlin neustále rostou. Firmy, které je vyrábějí, mají většinou dominantní postavení na trhu a tím pádem se tak i chovají.

Dostáváme se z průmyslových hnojiv k těm organickým. Průmyslová hnojiva účinkují rychle, rostlinám dodají potřebné prvky k růstu, ale dlouhodobou úrodnost půdy podpořit neumí. Naopak ji mohou zatěžovat, brzdit práci užitečných mikroorganismů a znečišťovat spodní vody, zvláště pokud jsou dávkována neopatrně. Organická hnojiva rostliny také vyživují, ale navíc i pečují o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Přispívají totiž k tvorbě nezbytného humusu – právě díky němu je půda kyprá, schopná udržet vláhu i živiny. Půda bez humusu je mrtvou hmotou, do které musíte minerálních hnojiv dodávat stále více, a většina se stejně odplaví.

Dlouhodobým hitem je vynikající sušený kravský hnůj v baleních 3 nebo 10 kg. Je to čistě přírodní organické hnojivo. Obsahuje organické látky a další živiny a stopové prvky. Obzvláště se hodí ke hnojení zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer). Dávkuje se jako většina ostatních hnojiv - rozhozem a mírným zapravením do půdy (ručním rytím).

Jako jediní nabízíme organické minerální hnojivo s názvem Alginit, které má fantastické vlastnosti. Dodává půdě stopové prvky, brání vyplavování živin z dodaných hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky. A pak především - ZADRŽUJE VODU U KOŘENŮ. To je problém, který nás v posledních letech čím dál více trápí a obávám se, že zlepšení není v dohlednu. Musíme tedy bojovat všemi možnými prostředky. Základem je přepnout v sobě termín ochranných aplikací z hašení požáru do módu prevence. A mezi takové prostředky Alginit či již zmiňovaný granulovaný kravský hnůj jistě patří. Opravdu se těším, až budu letos dosazovat vinohrad a ovocné stromky, a pod kořeny každé sazenice zhruba jedno až dvě kila Alginitu umístím.

Abych nezapoměl, aktuálně u nás probíhá "Akce jaro", jejiž součástí je velký výprodej hnojiv, například zmiňovaný 10kg Kravský hnůj za 159 Kč, kombinované NPK 25kg za 299 Kč (zlevněno z 390 Kč!) či 70l univerzální zahradnický substrát, vhodný pro ovoce, zeleninu a bylinky za 119 Kč (původně 149 Kč).

Hnojení je nutné. Je škoda vynaložit veliké prostředky na výsadbu a údržbu vinohradu a zapomenout na dohnojování. Správným hnojením můžeme mít jak říkali můj strýc "veltlínu jak kedlubny a kedlubny jak melůny“. Prostě - vše si žádá svoje. I my vlastně potřebujeme občas "přihnojit", aby tělo správně fungovalo.

DISKUZE

comments powered by Disqus


15:26 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Mikulášský běh ve Veselí nad Moravou

List_mikulaskybeh-veseli

Ani sychravé počasí neodradilo účastníky Mikulášského běhu ve Veselí nad Moravou. Ve dvou okruzích – jeden pro děti – 350 m a velký okruh 5000 m běželo přes 60 účastní...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Hodonínská rarita!

List_jap-tresen

HODONÍN - V centru Hodonína, ve dvoře Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na Štefánikově ulici, jsme objevili ve druhé polovině listopadu nezvyklý jev: jsou zde dva s...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Rady do zahrady - Něco pro zdraví

List_rady_do_zahrady

Ořešák královský stimuluje obranné reakce organismu v boji proti virům a bakteriím. Příznivě ovlivňuje funkci kloubů, žil a vaziv. Podporuje funkci slinivky, působí ...