Fašankový průvod ve Vřesovicích urazil jedenáct kilometrů

Main_fa_ank5
Zuzana Dohňanská | FOTO: Soukromý archiv

Vřesovice - Fašankové období plné maškarních průvodů má svůj původ v magii poslunovratového času. Masky, znázorňující silová zvířata, jako medvěd, kůň, kráva sloužily k zastrašení zlých duchů způsobujících neúrodu a nemoci.

V současné době fašankové období začíná na Tři krále a končí v úterý o půlnoci před Popeleční středou. Tento čas je časem  plesů, her, zábav. Jeho vyvrcholením je fašankový průvod. Každoročně se obchůzka koná i v naší vesnici ve Vřesovicích. Už tradičně začíná u Hasičky, kde se shromažďují masky i muzikanti, aby se vydali na několikahodinovou pouť ulicemi vesnice, ale i malebnými obydlenými kouty Chřibů. Skvělou náladu vytvoří nejen dobrá kapela ze Šardic s jejich vřesovickým kapelníkem, ale i bohaté pohoštění připravené spoluobčany. Odolávat místním dobrotám je opravdu těžké. Každý ušlý kilometr je cítit v nohách, zádech, u některých i v hlavě, ale to už k tomuto bláznivému dnu patří.  
Do cíle, místní hospody U sirotků, šťastně a ve zdraví dorazila nejen celá kapela, ale i všechny masky, jejichž počet překročil dvacítku. Poděkování patří všem zúčastněným, ale také Vřesovákům za pohoštění a „kasičkové“ i tekuté dary, které nás provázely na celé jedenáctikilometrové obchůzce.
Zuzana Dohňanská

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY