Zájem o tradiční blatnické kraslice roste

Main_velikonoce1
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: bum

Blatnice pod sv. Antonínkem - Marie Čiháková se zabývá malováním kraslic 45 let. První zkušenosti získala od své babičky a také od kamarádky ze Vnorov, kde se rovněž velikonoční kraslice zdobí batikou. Pátrala po vzorech typických pro svou obec a v muzeu zjistila, že zdobením kraslic se před 150 lety zabývaly v Blatnici dvě ženy. V roce 1940 zde tato tradice zanikla, a tak Marie Čiháková v roce 1977 znovu objevuje zapomenuté vzory i techniku. Za blatnické kraslice byla v roce 2014 oceněna titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Tento titul se uděluje pouze v oborech, které jsou ohrožené nebo hrozí jejich zánik.
V současné době už má Marie Čiháková dvě následovnice, dcera i vnučka se zabývají také zdobením kraslic, takže pokračují v batikování vajíček už ve čtvrté generaci. „Vzory máme rozdělené, každá malujeme něco jiného. Pestré, veselé motivy vycházejí z tradice, krojů a našeho malebného kraje a vesnice. Mám to tady ráda,“ říká s dojetím Marie Čiháková. „Je mi letos jedenasedmdesát let, a ještě všechno neumím,“ usmívá se, „člověk se celý život učí.“
Vajíčka zdobí malérečka průběžně celý rok, v období před Vánoci maluje andělíčky na skleněné baňky, aby si od vajíček trochu odpočinula.
Text a foto: (bum)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY