Zpěváčka Slovácka ovládli finalisté z Kopanic a Uherskohradišťska

Main_4.zs
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Tonda Vrba

Ratíškovice-5. ročník dětské pěvecké vrcholové oblastní soutěže v lidové písni-Zpěváček Slovácka v kategorii do 10 let proběhl před divácky zaplněným sálem Spolkového domu v Ratíškovicích. O hudební doprovod sedmatřiceti nominovaných finalistů z regionálních pěveckých soutěží z Mikulovska, Podluží, Hanáckého Slovácka, Strážnicka, Veselska, Kyjovska, Horňácka, Uherskohradišťska a Uherskobrodska se postaraly dvě kapely-CM Matěje Kůrečky a CM Javor s primáškou Marií Ostřížkovou.
Přetěžké rozhodování měla desetičlenná odborná porota v čele se strážnickým primášem Michalem Miltákem, která nakonec vybrala tři nejlepší děti. Ty si odnesly z tříhodinového klání tradiční sošky zpěváčků od ždánického keramika Jaroslava Homoly. První místo si vyzpívala Natálie Bruštíková ze Strání. Druhý v pořadí skončil Martin Valenta z Modré a třetí se umístila Anna Zubrová z Uherského Hradiště.
„Mým velkým pěveckým vzorem je od nás paní zpěvačka Vlasta Grycová a chci být slavná jako ona. Taťka mně taky od ní nějaké písničky vybírá k účinkování,“ řekl po skončení folklorní talent, devítiletá Natálka Bruštiková jejichž kořeny patří do známé muzikantské, pěveckým rodiny na Kopanicích.
„Úroveň zpěváčků byla skutečně vynikající. Proto jsme také udělali zvláštní cenu poroty pro Jolanku Sedlářovu z Bílovic,“ sdělil nám předsedající poroty Michal Milták. Přítomný byl i vyhlášený muzikolog Jiří Lamač z Olomouce, který byl také výkony zpěváčku unešený.
„Soutěž malých zpěváků v Ratíškovicích je významná svojí úrovní. Vysoký počet soutěžících a jejich kvalita jsou mimořádné. Folklor začíná v srdcích těch nejmenších - starat se o lidový zpěv znamená začít u těch nejmenších.
Organizace a zajištění soutěže ukazují, že o budoucnost lidového zpěvu nemusíme mít obavy, jižní Morava svoji hudbu miluje a naštěstí je pořád dost těch, kteří ji umí. Ovšem bez soutěží tohoto typu se nové talenty vyhledávat nepodaří. Proto je důležité tyto akce všemožně podporovat-a tím udělat to nejlepší pro lidovou kulturu, zpěv a krásu našeho života,“ okomentoval Zpěváčka Slovácka odborník z Hané.
Zpěváček Slovácka bude mít 23. června další pokračovaní, když do Hluku na Ostrožsko zavítá stejný počet finalistů, ale v kategorii starší-od 10 do 15 let. Antonín Vrba

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...