Studenti gastronomie z celého světa se učili péct slovácké patenty či pěry

Main_patenty
FOTO: Zdeněk Šmýd

Bramborové placky mnoha jmen, jako například patenty, laty, lokše či přesňáky jsou typickým slováckým jídlem a nyní jsou i v portfoliu studentů Univerzity gastronomických věd v italském Pollenzu, kam ve stylu slow food jezdí studovat mládež z celého světa.
V uplynulých dnech se regionální kuchyní zabývala na jihu Moravy skupinka mladých lidí z Itálie, Bulharska, USA, Chile, Íránu nebo Venezuely. Během vzdělávacího pobytu navštívila i tetičky z Kozojídek u Strážnice, které je naučily tři recepty: patenty, pěry a pagáčky.
„Univerzita pořádá pro studenty týdenní výjezdy do celého světa. Od roku 2011 jezdí i do okolí Strážnice,“ uvedl za hnutí Slow food Martin Hrabec, který univerzitní výpravu doprovázel. Mládež nahlédla do regionální gastronomie v Mikulově, na Strážnicku a také v Brně.
„No pizza, no pizza,“ ozývalo se často se smíchem v kuchyni obecního úřadu v Kozojídkách. Především mladí Italové totiž měli tendence každé těsto tvarovat do tvaru vhodného pro jejich národní pochoutku. Místní tetičky ale studenty především chválily. Některé by prý ihned braly na výpomoc.
Dívky i chlapci se skutečně měli k dílu. Nikdo nepostával bez práce a všech 18 se chtělo zapojit. Míchali, váleli, tvarovali, pekli, vařili a nakonec i chutnali. Se svými výtvory byli více než spokojení a všechno velmi rychle mizelo z talířků.
„Exkluzivní byly pěry. Samotné by tak skvělé nebyly, ale podávané v kombinaci s tvarohem měly úžasnou chuť,“ ocenila Giulia Alvarez-Katz z USA. Jak ale doplnila, největší gastronomický zážitek v České republice pro ni byly naše polévky.
Studenti se v okolí Strážnice seznámili také se zabíjačkovými specialitami či možnostmi využití plodů jeřábu oskoruše – stromu Slovácka.
„Cílem cest je ukázat co nejvíce tradičních regionálních receptů, ale také představit jejich výrobce a ukázat mladým lidem, jak stravování funguje v jiných státech,“ doplnil Martin Hrabec k cestám, kterých absolventi na Univerzitě gastronomických věd v Pollenzu absolvují během studia patnáct. Italská vysoká škola je jedinou v Evropě, která se specializuje na propojení gastronomie a místních výrob ve stylu slow food. Poznávací exkurzi jim v okolí Strážnice pravidelně připravuje pracovní skupina slow food při MAS Strážnicko.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...