Skauti v Kyjově slaví 100 let

Main_web-skauti
Vystavené kroniky skautských oddílů. | FOTO: bum

Kyjov - Šest prosklených vitrín s vystavenými kronikami, fotografiemi a dalšími předměty ve foyer divadelního sálu v Domě kultury v Kyjově dokladuje stoletou historii zdejších skautů. Skautská organizace v Kyjově byla založena jako jedna z prvních na Moravě na podzim roku 1919. Akce na oslavu tohoto výročí budou probíhat až do konce letošního roku.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 26. dubna, v sobotu skauti uspořádali Svatojiřský košt vín a v neděli se konala Skautská mše se žehnáním nového střediskového praporu. Významnou událostí bude premiéra dokumentu o historii střediska, která je naplánována na 23. listopad tohoto roku. Skautské středisko Kyjov sdružuje skautské oddíly na Kyjovsku v okrese Hodonín. Aktuálně působí v deseti obcích a městech v okolí Kyjova. Sdružuje 210 členů nejrůznějšího věku.
Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii a postupně se rozšířil do dalších zemí. Posláním tohoto celosvětového hnutí je výchova a sebevýchova dětí a mladých lidí. V době svého založení měla skautská organizace v Kyjově 64 členů, z toho necelou polovinu dívek a žen. Kyjovští skauti byli velmi aktivní, pořádali každoročně putovní i stálé tábory a turistické výlety po celé republice.
Během své historie byl skaut u nás třikrát zakázán. Poprvé za okupace v době druhé světové války, potom v roce 1948, když se dostali komunisté k moci. Po dvaceti letech v roce 1968 byla činnost skautu nakrátko obnovena, v roce 1969 byl opět zakázán. Některé skupiny se však scházely tajně po celých dvacet let, než mohla být organizace skautu ve svobodné společnosti opět obnovena.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...