Svátek regionálního folkloru Horňácké slavnosti v přípravě

Main_hornacke19
Jedno z původních složení muziky Martina Hrbáče | FOTO: Soukromý archiv

Velká nad Veličkou-V plném proudu jsou přípravy na jedny z nejoblíbenějších folklorních událostí-Horňácké slavnosti, které se konají s přestávkami od roku 1957. Od 18. července do 21. července se mohou návštěvníci těšit na výstavy, které slavnosti tradičně zahájí a programy jejich určitým vrcholem má byt oslavná program na počest letošního jubilanta Martina Hrbáče. Organizátoři počítají i s tzv. satelitními pořady, které se uskuteční na třech místech uprostřed obce. V průběhu slavností nebude na velickém náměstí chybět ani lidový jarmak.
„Celkem připravujeme ve Velké nad Veličkou osm pořadů z toho jeden a závěrečný bude v Kuželově u historického větrného mlýna,“ sděluje Novému Slovácku Irena Mikésková, předsedkyně programové rady HS.
Pátek 19. července bude Horňácký stadion patřit Slovácké pohádce, zpracované na motivy stejnojmenné knížky Rudolfa Kynčla a Chodníčkům k lidové písni, programu věnovanému připomínce výročí Leoše Janáčka a Martina Zemana. V sobotu 20. července v přírodním areálu na stejném místě začne nejprve pořad dětských horňáckých souborů s názvem Kdo hledá, najde…a poté bude následovat následovat program věnovaný legendě horňáckého folkloru, primášovi „Majstrovi Martinovi Hrbáčovi“, který se letos dožil významného jubilea 80 let a bude se jmenovat Pěkné zkázaníčko. Tato významná osobnost Horňácka bude také inspirací pro letošní plakát. Slavnosti zakončíme v Kuželově 21. července nedělním odpoledním pořadem Rok pode mlýnem,“ uzavírá letošní pódiový scénář Horňáckých slavností Irena Mikesková, nová předsedkyně programové rady, která po dlouhých letech vystřídala ve funkci Marynu Pavlincovu. Antonín Vrba

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY