Unikátní akce otevře více než padesát lidových expozic na Slovácku

Main_turist-slovacko-web
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Region – Do časů našich prababiček a pradědečků vracejí návštěvníky památné domky a drobná muzea Slovácka. Jen jednou za rok společně otevřou, a to o prvním červnovém víkendu. Jen dva dny v roce nemusíte telefonovat a domlouvat si návštěvu v místech, která běžně otvírají jen na zavolání nebo pouze několikrát do roka.
„Jsem rád, že zájem o lidovou architekturu a historii Slovácka trvá a roste. Památkové domky jsou možnost, jak napomoci šetrnému cestovnímu ruchu v menších obcích, kde jsou často i jedinou turistickou atraktivitou. S přihlédnutím na návštěvnost předchozích ročníků vidíme, že akce má smysl.“ vysvětluje záměr Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.
Stará kachlová kamna, tradiční obrázky svatých, ale i naprosto unikátní exponáty nabízí tyto domečky. Každý je něčím jiný, ale všechny shodně vracejí návštěvníky do dob, kdy čas nepádil tempem klikání počítačové myši, ale kráčel v rytmu ročních období.
Akce Víkend památkových domků na Slovácku se letos koná po páté. Každým rokem přibývá těch, kteří se zapojují. Letos poprvé je to už více než padesát subjektů rozprostřených po celém území Slovácka.
„Vloni jsme v naší části regionu měli šestnáct domků, letos je to devatenáct. Věřím, že tempo nárůstu udržíme i v dalších letech. Prostor tu rozhodně je,“ říká Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko, která teprve druhým rokem zajišťuje rozšíření akce do jihomoravské půlky Slovácka.
Domky jen o víkendu 1. a 2. června otevřou od 9 do 17 hodin, aniž by byla třeba předchozí rezervace. Výjimky tvoří: Větrný mlýn Starý Poddvorov (10.00 – 17.00), Starý kvartýr v Lužicích (13.00 – 17.00), Rodinný dům bratří Uprkových v Kněždubu (10.00 – 11.30, 13.30 – 16.00), Dům „Na kameni“ v Ratíškovicích (13.00 – 17.00), Lidový domek Háječek v Ostrožské Lhotě (v neděli až od 10.30), Slovácká chalupa v Dolních Bojanovicích (v neděli až od 13.30). V Jarošovském pivovaru, který se letos zapojuje poprvé se svým minimuzeem, bude prohlídka každou celou hodinu.
Mezi letošními nově zapojenými objekty jsou: Jarošovský pivovar – minimuzeum, muzeum Krumvíř, Starý kvartýr v Lužicích, Rodinný dům bratří Uprkových, Konírna na zámku Milotice, Sýpka v Násedlovicích, Muzeum ve vagonu a Dům „Na Kameni“ v Ratíškovicích, Muzeum zemědělství a cukrovarnictví v areálu Kovozoo ve Starém Městě nebo Chalúpka č. 97 v Šardicích. Více informací je k dispozici na www.facebook.com/Pamatkovedomky, kde pořadatelé postupně zveřejňují podrobnosti o akci i jednotlivých účastnících. U příležitosti tohoto víkendu organizátoři vydávají také propagační materiál s kontakty, fotografiemi i mapkou. Rozdávají se v domcích i v informačních centrech a stávají se zásobárnou tipů pro rodinné výlety ve zbytku turistické sezony.
Turistická asociace Slovácko,z.s.
Foto v galerii:
Příloha 1: Foto: Zdeněk Šmýd- Dům „Na kameni“ v Ratíškovicích je přístupný jen výjimečně.
Příloha 2: Foto: OÚ Násedlovice: Násedlovická sýpka se poprvé veřejnosti otevřela až vloni.

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...