Lidé po třiceti letech znovu vycházejí do ul

Main_babi_-web
FOTO: bum

Kyjov – Ani deštivé počasí neodradilo asi stovku Kyjovjáků, aby vyjádřili svůj odmítavý postoj k setrvávání Andreje Babiše ve funkci předsedy vlády a Marie Benešové ve funkci ministryně spravedlnosti. Lidé si přejí nezávislou justici a právní stát. Protestní shromáždění se v úterý 28. května konala ve městech a obcích po celé republice, celkem na 200 místech. Občané se sešli také ve Strážnici, Vacenovicích, v Břeclavi nebo v Koryčanech.

Kyjovjáci se o této akci, která je součástí celorepublikové kampaně Milion chvilek pro demokracii, dozvěděli na sociálních sítích. Před radnicí pořadatelé kyjovského shromáždění přečetli prohlášení spolku Milion chvilek zakončené pozváním na demonstraci 4. června na Václavské náměstí v Praze. Poté se účastníci akce za občasného zvuku píšťalek, zvonků a nesouhlasného pokřiku přesunuli na náměstí Hrdinů před gymnáziem.
„První setkání se v Kyjově konalo před třemi týdny, to přišlo asi třicet lidí, před čtrnácti dny jich přišlo už osmdesát, potom byla demonstrace na Václaváku v Praze. Je to hodně důležité,“ myslí si jeden z organizátorů zastupitel Petr Valihrach. „Přestože byl Andrej Babiš do funkce zvolený, nemá automaticky nárok na klid na práci. Naopak lidé mají právo dát najevo svůj nesouhlas a nespokojenost s daným stavem věcí. Příklady politického vývoje okolních států, Polska a Maďarska, by pro nás měly být varováním,“ řekl Valihrach.
V úterý 4. června demonstrovalo v Praze na Václavském náměstí podle odhadu 120 tisíc lidí a další shromáždění se bude konat 23. června na Letné, protože se očekává, že účast ještě poroste. Koncem listopadu 1989 právě na Letenskou pláň přišlo demonstrovat až 800 tisíc lidí a jednalo se tak o zlomovou událost v průběhu sametové revoluce. V úterý 11. června v 18:30 se koná demonstrace na náměstí Svobody v Brně.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY