Jubilejní Horňácké kosení čeká nad Malou Vrbkou velkou účast

Main_hor__ck__kosen___foto_av
FOTO: Tonda Vrba

Malá Vrbka-Několik měsíců trvají přípravy v nejmenší obci na Horňácku (168 obyvatel) na nejvýznamnější kulturně-společenskou událost, která se řadí v regionu konáním v rozkvetlé bělokarpatské přírodě k nejkrásnějším a proto přitahuje velký zájem návštěvníků. Horňácké kosení si letos připomene jubilejní dvacátý ročník a organizátoři očekávají rekordní účast krojovaných kosců, pohrabovaček, ale také samotných diváků. Vše je ale v sobotu 15. června od šesté hodiny ranní podmíněno přízni počasí.
Snaživí pořadatelé z Malé Vrbky v čele se starostou Igorem Vavříkem plánují vedle pracovního nasazení-soutěžního kosení i bohatý doprovodný program.
„Horkou novinkou budou povozy tažené koňmi, které budou zdarma vozit návštěvníky po našich překrásných orchidejových loukách.
Nejen pro děti bude určitě velmi atraktivní program předvedený valašským chovatelem a pasákem ovcí Vojtěchem Molkem z Lidečka. Ukáže dovednost svých border kólií při pasení ovcí, koz a hus,“ upozorňuje v pozvánce starosta Vavřík.
Součástí akce je i minijarmark, kde si můžete zakoupit tradiční řemeslné výrobky, zejména pak ručně tkané výrobky od místních tkalců.
„Letos jsme nechali připravit nové pohlednice naší obce, magnetky, oplatky a upomínkové balíčky. V programu u vystoupení místních folkloristů uvedeme na svět nové cédéčko „Koseckých pěsniček“, kde je zaznamenaná vedle okolního sboru mužů a žen z Hrubé Vrbky, Horňáckého mužského sboru Chotár za doprovodu cimbálovky Kubíci i premiéra našeho Malanského mužského sboru,“ říká Igor Vavřík.
Jako obvykle budou v areálu nad Malou Vrbkou nachystány k ochutnání speciality od místního mistra řezníka v podobě ovarovice, tlačenky, chleba se sádlem, daňčího guláše či něco sladkého na zub- místní vdolečky.
„Pro kosce a pomocnice začne práce tradičně v zaužívaném čase, brzo ráno. Pro návštěvníky s dětmi doporučuji dorazit na místo konání až po deváté hodině. Rád bych touto cestou pozval k účasti co nejvíce krojovaných a nemusí byt jen z Horňácka,“ doplňuje s přáním ještě s určitými starostmi ve tváři, ale s úsměvem, malanský starosta Igor Vavřík.
(Text, foto: Antonín Vrba)
Časový harmonogram 20.Horňáckého kosení v Malé Vrbce:
5:30 hodin-sraz účastníků před kulturním zařízení
6:00 hodin-zahájení kosení
10:00 hodin-ukázka výcviku pasteveckých psů

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY