Lenka Jurečková namaluje svůj největší obraz na plátno

Main_obriobraz
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Tonda Vrba

Obří streetart oživí centrum Kyjova. Dokončen bude na Slovácky rok.
Kyjov-Plátno o rozměrech 7,5 x 5 m vymaluje pro srpnový Slovácký rok bzenecká výtvarnice Lenka Jurečková. Dílo začala tvořit přímo před zraky diváků uplynulou sobotu na akci Otevřené sklepy Kyjovska a pokračovat bude také na MFF ve Strážnici. Dokončení se plánuje na Slovácký rok. Návštěvníci ho budou moci obdivovat v areálu bývalé kyjovské mlékárny. Na obraz bude spotřebováno více než 5 litrů barev. Podkladový materiál i barvy jsou zvoleny tak, aby odolaly nepříznivému počasí.
„Původně jsme chtěli na průčelí staré mlékárny umístit běžný billboard Slováckého roku, pak se ale v organizačním týmu zrodil tento neotřelý nápad a Lenka Jurečková výzvu okamžitě přijala. Chceme letos ukázat novou tvář slavností. Tu netvoří zásadní změny v programu, ale právě nové aktivity a nápady, které mohou přilákat i jiné návštěvníky než skalní fanoušky folkloru,“ vysvětluje záměr mluvčí festivalu Filip Zdražil.
„Je to pro mě velká výzva. Na tak velkém prostoru jsem ještě nemalovala. Motiv kyjovských tanečníků jsem si rozvrhla na zemi a na zemi budu také většinu motivů dokončovat a barvit. Nejtěžší bylo rozvrhnout proporce postav. Jsem sama zvědavá, jak bude obraz vypadat ve svislé poloze po umístění na budovu,“ uvádí autorka díla Lenka Jurečková.
„Chátrající mlékárna je v Kyjově velmi citlivé téma. Areál je prakticky v centru a už dlouho řešíme, jak jej v budoucnu co nejlépe využít. Nechceme tu vytvářet žádnou Potěmkinovu vesnici, zakrýt něco, za co se stydíme. Láká nás spojení umění a folkloru s tímto nevzhledným místem. Streetartoví umělci na taková místa často nelegálně upozorňují, my tomu jdeme naproti,“ komentuje starosta města a zároveň prezident festivalu František Lukl.
„Na práci v Kyjově jsem se hodně těšila, ale víc se bojím. Vůbec nemám představu, jak bude obraz vypadat, až se pověsí. Když chodím po plátně, maluje se mi z mé perspektivy docela blbě.
Jinak umění v jakékoli legální formě patří do ulic. Oživí tak hezké i nehezké, často nudné, méně či více nápadné prostory,“ dodává autorka Lenka Jurečková.
S jejími kresbami se můžete setkat nejen na mnoha místech Slovácka, ale i v dalších místech republiky. Kyjovské dílo řadí velikosti mezi největší ve své dosavadní umělecké kariéře. (av,pr)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY