Koupací a plavební sezóna je tady! Kde si užít šplouchání vln a vodní radovánky?

Main_kopaliste-veselinm
Koupaliště Veselí - zdroj Fb Veselí n. M. | FOTO: archiv pořadatelů

Léto je tady a prázdniny už pomalu klepou na dveře! A k nim neodmyslitelně patří také vodní radovánky. Ať už preferujete plavby velkou výletní lodí po přehradách, adrenalin v podobě vodních lyží, klidnou romantickou plavbu na lodičce na kanále či jezeře, plážový volejbal na sportovišti vedle bazénu nebo „jen“ slunění na trávě u poklidného rybníka, Hodonínsko a jižní Morava nabízí spoustu možností, kam se za vodou v letních měsících vydat. Na co se můžete v letošní sezóně těšit?

Jižní Morava – Je to konečně tady! Koupaliště a bazény po celém Hodonínsku i jižní Moravě se po roce zase otevírají natěšeným milovníkům opalování a rekreačního plavání. Letošní sezóna odstartovala už v pátek po poledni třeba na městském koupališti ve Veselí nad Moravou. „V červnu bude otevírací doba od pondělí do pátku od 13 do 19 hodin, o víkendu pak od 11 do 19 hodin. V červenci a srpnu bude poté otevřeno každý den od 10 do 21 hodin,“ zvou provozovatelé bazénu, kde nedávno přibyly nové šatny a bufety u plaveckého i neplaveckého bazénu a nově funguje i elektronický čipový systému pro návštěvníky. Poslední chystaná etapa opravu areálu koupaliště vylepší příjezdovou silnici s parkovištěm a vzniknout by měla i nová restaurace a menší wellness. V hlavní sezóně, tedy v červenci a srpnu, tady za dospělého zaplatíte jednorázové vstupné 70 korun, za dítě pak 50 korun.

V Dubňanech tobogán zdarma
Zařádit si v jednom z nejmodernějších a největších letních koupališť v České republice vůbec můžete už také v Hodoníně. Čeká tady na vás velký víceúčelový bazén s vodními atrakcemi a protiskluzovým dnem, rekreační a dětský bazén či dětský koutek s celou řadou herních prvků. V červnu je tady otevřeno do 20. hodin, v červenci ještě o hodinu déle. Celodenní vstupné pro dospělého stojí 90 korun, vstup na poslední hodinu je za 40 korun, děti do 4 let mají vstup zdarma. 14. června ve 13 hodin se otevírá také koupaliště v Dubňanech. K dispozici je tu velký padesátkový bazén, menší bazén pro neplavce o délce 20 metrů, brouzdaliště pro nejmenší, tobogán zdarma, skluzavka i vodní hřib. K opalování a odpočinku slouží travnatá plocha. Zahrát si tady můžete stolní tenis, plážový volejbal nebo nohejbal. K občerstvení pak poslouží restaurace s teplou kuchyní a bufet. Otevírací doba je v červnu v pátek a sobotu do 20. hodin, v neděli do 19. hodin a v ostatní dny do 18. hodin. Za přírodním koupáním v biotopu se můžete vypravit do Bohuslavic u Kyjova, jediné koupaliště na Horňácku zase najdete v Lipově. Návštěvníkům nabízí nerezový plavecký bazén o velikosti 33x20 metrů, dětské brouzdaliště se skluzavkou 6x6 metrů a bufet s občerstvením.

Letošní novinka na jihu Moravy? Nový koupací biotop v Oslavanech
Kdo by chtěl za koupáním vyrazit letos i za hranice okresu a nemá rád cachtání v chlorové vodě, pro toho je připravena příjemná novinka s fascinujícím výhledem do okolí. Vypravit se s plavkami, slunečními brýlemi a károvanou dekou bude totiž moci už od července do nového přírodního biotopu za 40 milionů korun v Oslavanech u Brna. Koupaliště tady vzniklo na půdorysu barokní zámecké zahrady a zahradní rostliny tady rostou v koších přímo ve vodě, takže budou čistit vodu v zámeckém biotopu. Kapacita návštěvníků bude ale omezená, do areálu bude moct denně vstoupit kvůli čištění vody pouze 500 lidí. Koupací část má 1200 metrů čtverečních. Součástí areálu je i geopark a venkovní fitness zóna.

Po Vranovské přehradě o prázdninách lodí nově až pod hrad Bítov
Máte rádi prázdninové plavby lodí s romantickými pohledy do krajiny? Pak si určitě zajeďte letos na Moravský Jadran. Tedy oblíbenou Vranovskou přehradu, který je magnetem pro vodní turisty i milovníky kempování už od poloviny minulého století. Teď tam chce nový provozovatel lodní dopravy Ctibor veleba zachránit lodě, které jsou od dětství jeho srdeční záležitostí. Po 10. Největší vodní nádrži v republice jezdil kdysi jako lodník – třeba kolem zříceniny hradu Cornštejn nebo pod hradem Bítovem. A právě tam bude letos na návštěvníky čekat nová zastávka. „V Granátové zátoce, která je přímo u vranovské hráze, vzniklo již nové přístaviště, a to přímo pod kotvením lávky. Odtud se vyjíždí k hradu Bítovu. První zastávka budou Chvalatice, druhá Kopaninky, kde již dříve byly pontony a můstky. Následovat bude Horka, hrad Bítov a Chmelnice,“ vyjmenoval nové zastávky, které by měly vodním turistům na Vranově sloužit už od července, Veleba. Lodě Vranov a Dyje, které má na sezónu připravené, pojmou 150 a 190 lidí najednou.

Baťův kanál chystá speciální plavbu
Přizpůsobit se potřebám vodních turistů musí neustále také provozovatelé lodí na Baťově kanále, který spojuje Zlínský a Jihomoravský kraj. Ten už díky rostoucímu boomu cykloturistiky, která doplňuje tu vodní, brázdí také speciální cykloloď a lodě s vleky. Loni oslavil kanál 80 let, ale ani letos oslavy nekončí. Návštěvníci se mohou těšit na oslavu 80. let od zahájení provozu Výklopníku v Sudoměřicích, 13. srpna pak 80 let od prvního vyplutí rekreantů v roce 1939. „Na tento den jsme připravili speciální plavbu osobní lodí přes celý Baťův kanál od Otrokovic po Skalici, loď popluje i opačným směrem. Pokud bude zájem, bude se opakovat 14. srpna. Tato nabídka je naprosto unikátní, zatím žádná taková plavba nebyla a nevíme, zda se bude opakovat,“ láká Bártek. A po roční pauze se také na Baťův kanál vrací cirkus Le Grace z Centra volného času Lužánky, který bude mít sérii představení druhý týden v červenci. (Rh)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY