Kuželovský větrný mlýn by měl být opraven do Horňáckých slavností

Main_vetr_k-kuzelov
FOTO: Tonda Vrba

Kuželov-Na Horňácku v nejnavštěvovanější historické stavbě z roku 1842-větrném mlýně v Kuželově, probíhá v současnosti rozsáhlý pracovní ruch. Naposledy zde rekonstrukce panovala před čtyřiceti lety.
„Bylo nutné vyměnit špatnou hřídel, která už měla shnilou hlavu. Přitom budeme dávat nový celý kříž, lopaty. Novotou už také září střecha z došků od výrobce z Čech. Uvnitř stavení probíhá rekonstrukce elektrorozvodů a omítek, “ vyjmenovává práce Roman Kučera, pracovník z brněnského Technického muzea, které je správcem této památky. „Protože se stavba také trhala, bylo zapotřebí po obvodu její celkové zpevnění pomocí speciálních technologií,“ doplnil Kučera.
Práce jsou naplánovány tak, aby byly hotovy do termínu konání folklorních Horňáckých slavností (19.-21. července), kdy se zde nedělním programem tradičně uzavírají.
Kuželovský mlýn patří k jednomu z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu. Zemědělcům z okolí sloužil více jak sto let. Jeho činnost ustala po válce v roce 1946.

DISKUZE

comments powered by Disqus


11:15 | 15. Listopad 2019
Zprávy

Malování ve velkém

List_pirko

Během listopadu se ve Veselí uskuteční hned několik akcí tematicky spojených s výročí 30 let od sametové revoluce. Těšit se můžete na fotografické výstavy, divadla i k...

15:38 | 01. Listopad 2019
Zprávy

O krála slováckéj klobásky

List_bez_n_zvu_-_1

Stanovy a soutěžní řád koštu “O krála slováckéj klobásky“® s mezinárodní účastí 9. listopadu 2019 v Ratíškovicích Smyslem soutěže je podpořit a uchovat tradiční ...