Dárce krve hodonínské nemocnice Zdeněk Režňák má za sebou 115. odběr

Main_reznak
foto dárce rekordman: archiv NemHo | FOTO: archiv pořadatelů

Téměř třicítka dárců krve přišla v úterý 18. června v rámci Světového dne dárců krve darovat svou nejcennější tělní tekutinu do Nemocnice TGM Hodonín. Zapsat do registru se přišli také 3 prvodárci, jedna dárkyně se pak zapsala do Registru dárců kostní dřeně. Řada z nich si po odběru prohlédla moderní laboratoř na zpracování krve i místnost, kde se krev uchovává pro potřeby operačních sálů.
Hodonín – Zatímco někdo tráví šedesáté narozeniny u panáka v hospodě, Zdeněk Režňák je s malým zpožděním symbolicky oslavil na Pracovišti hematologie a transfuzní služby hodonínské nemocnice. Ke kulatému jubileu si nadělil vskutku originální dárek – už 115. bezpříspěvkový odběr krve! „Proč jsem začal darovat krev? No, to je jednoduché, já jsem se totiž narodil 14. června, tedy na Světový den dárců krve. Takže já jsem to měl vlastně „spočítané“ už od narození. Mohl jsem já vůbec jinak?“ smál se v úterý 18. června před vstupem do odběrové místnosti už po půl osmé ráno aktuální dárce – rekordman hodonínské nemocnice. I když v historii dárcovství jej už někteří počtem odběrů překonali, on se jim už pomalu také přibližuje. „Do 65 let, do kdy mohu darovat, mám ještě času dost!“, říká odhodlaně. Svůj první odběr absolvoval hned v 18 letech, když byl na vojně. A od té doby chodí na hodonínskou "transuzku" pravidelně už 42 let. Krev si nechal odebrat přesně 115 krát, takže je nositelem ocenění Zlatého kříže III. stupně. Čestným dárcům jej uděluje Český červený kříž za osmdesát odběrů. A už jen pět mu jich chybí, aby se posunul ještě o level výš - k Zlatému kříži II. stupně, který se přiznává těm, kteří darují bezplatně svou nejcennější tekutinu - krev - 120 krát. Kvůli zdravotním potížím musel sice Zdeněk Režňák na 2 roky vynechat, pak ale do svého rozjetého „dárcovského vlaku“ naskočil s obrovskou chutí zase. „To je přece to nejmenší, co může každý z nás pro druhého udělat. A nikdy nevíme, kdy můžeme krev my sami nebo někdo z rodiny či přátel také potřebovat," komentoval rozhodně.
Krev si nechali odebrat také 3 prvodárci
Horké letní počasí neodradilo ale ani dalších 27 bezplatných dárců krve, kteří v rámci Dne otevřených dveří Pracoviště hematologie a transfuzní služby přišli pro potřeby hodonínské nemocnice darovat v úterý 18. června 450 ml své nejcennější tělní tekutiny. Chlazení zmrzlinou nebo polehávání u bazénu či na koupališti vyměnili za dobrý pocit z pomoci těm, kteří to potřebují.
„Přišli nám také čtyři prvodárci, z nichž jeden byl, bohužel, kvůli výsledkům po kontrolním odběru vyřazen. Jedna dárkyně se nám ale také zapsala do Registru dárců kostní dřeně, za což jsme rádi,“ zhodnotila další úspěšnou akci vrchní laborantka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice TGM Hodonín Mgr. Zuzana Sečková.
Dárcovská základna na Hodonínsku? 3 tisíce skvělých disciplinovaných lidí
Nabitou čekárnu před odběrovou místností přišla hned v půl osmé ráno po registraci dárců pozdravit a přivítat nejen primářka Oddělení laboratorní medicíny MUDr. Věra Dostálová, které se v Hodoníně za 30 let působení podařilo vybudovat špičkovou hematologickou ambulanci zaměřenou na diagnostiku poruch krevního srážení, poruch krvetvorby a hematoonkologických onemocnění.
„Dárcovská základna na Hodonínsku čítá zhruba 3 tisíce lidí, ročně na našem pracovišti provedeme přibližně 2500 odběrů. Musím říct, že naši dárci jsou opravdu skvělí a přistupují k dárcoství velmi disciplinovaně a zodpovědně. U nás v okrese se totiž předává z generace na generaci. Pokud máme akutní potřebu krve a obvoláme dárce krevních skupin, které nutně potřebujeme, ještě nikdy se nestalo, že by nás nechali na holičkách. Vždycky pomohou, a pokud je potřeba, přijdou třeba i na druhý den. A za to všem srdečně děkuji," uvedla primářka a současně náměstkyně pro zdravotní péči hodonínské nemocnice Dostálová. Dárcům, zástupcům pojišťoven, Českého červeného kříže i dlouholetým sponzorům NemHo poděkoval osobně také šéf hodonínské nemocnice Ing. Antonín Tesařík. Přivítat je hned ráno dorazila také náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Naděžda Kwašniewská a zdravotníci z oddělení.
Na dobrovolné dárce krve čekalo v Nemocnici TGM Hodonín hned několik příjemných překvapení. K pitnému režimu, kávě a stravence v hodnotě 60 korun, kterou dárci běžně dostávají, přibyl jako bonus v rámci Dne otevřených dveří také bohatý raut přímo z nemocniční kuchyně. Nechyběla v něm hromada vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, ale ani něco na posilněnou bezprostředně po odběru. Tedy řízky, pečená kuřecí stehýnka či koláčky ke kávě. Ten, kdo tentokrát přišel darovat krev, si navíc odnesl pozornost v podobě dárkového poukazu na volný vstup na letní koupaliště v Hodoníně nebo roční průkazku do Městské knihovny Hodonín, ale také drobnosti od sponzorů, jako Strážnické brambůrky a další reklamní předměty. Odběry v hodonínské nemocnici probíhají každé pondělí a úterý, registrace dárců je vždy od 6. do 7.30 hodin. Jen Nemocnice TGM Hodonín spotřebuje na svých operačních sálech ročně 500 litrů krve a zhruba 85 litrů vzácné krevní plazmy, která se z krve vyrábí. Potřeba krve v letních měsících roste, a to vzhledem ke zvýšenému počtu úrazů či dopravních nehod v souvislosti s dovolenými a prázdninami. (Rh)

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...