Návštěvníci si vyzkoušeli simulátor stáří

Main_fenix
Fénix – SPC Fénix sídlí v Kyjově na Urbanově ulici naproti letního kina. | FOTO: bum

Kyjov – Už popáté dostala veřejnost příležitost nahlédnout v rámci Dne otevřených dveří do prostor Denního stacionáře a Sociální rehabilitace Sociálně-psychiatrického centra Fénix v Kyjově. Toto zařízení poskytuje docházkovou péči lidem s alzheimerovou chorobou nebo psychiatrickými diagnózami. Lákadlem byla výstava historických vozidel a možnost vyzkoušet si krátkou relaxaci nebo některou z aktivizačních či asertivních technik, ale také geronto-oblek - simulátor stáří. Této nabídky využila například senátorka a bývalá starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

Od 1. července 2019 se Sociálně-psychiatrické centrum Fénix mělo stát v rámci reformy české psychiatrie Centrem duševního zdraví. „Centrum Fénix jsme od začátku budovali na evropských standardech, které jsou efektivnější a ekonomičtější. Projekt Centra duševního zdraví jsme připravovali tři roky,“ uvedl ředitel zařízení Jaroslav Kliment s tím, že Ministerstvo zdravotnictví, Jihomoravský kraj i město Kyjov projekt podpořily. Centra duševního zdraví by měla pečovat o klienty v jejich sociálním prostředí, zajišťovat komplexní a návaznou péči, a tím snížit četnost a délku hospitalizací v psychiatrických nemocnicích, které jsou často zastaralé a lůžková péče je nákladná. „Centrum duševního zdraví by v rámci reformy psychiatrie mělo vzniknout v každém okrese, pro území asi se 150 000 obyvateli. Město Hodonín a Veselí nad Moravou, přestože k nám docházejí uživatelé i z těchto oblastí, náš projekt na Centrum duševního zdraví nepodpořily, “ konstatoval psychiatr Jaroslav Kliment.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...