Rady do zahrady - Očkování

Main_main_rady_do_zahrady
FOTO: Soukromý archiv

Něco pro zdraví – Kalina tušalaj pomáhá organismu překonávat působení nepříznivých vnějších podnětů vyvolávajících u citlivých osob dušnost a sennou rýmu. Zklidňuje plicní systém i křeče průdušinek při senné rýmě.
Broskvoně a jádroviny s bohatou násadou plodů za sucha vydatně zavlažujeme. Podnože očkujeme obvykle od poloviny července do konce srpna. Většinou očkujeme podnože v prvním roce po výsadbě. Při očkování v létě vyraší očko až na jaře, proto se této metodě říká očkování na spící očko. Očkujeme v době letní mízy, nejlépe za teplého a slunečného počasí, kdy se naříznutá kůra lehce odchlípne od dřeva a očka dobře přirůstají. Některé podnože brzo ztrácejí mízu, a proto je očkujeme nejdříve. Nejprve očkujeme peckoviny (slivoně, žilienky, semenáče švestek, meruňky a broskvoně), pak jádroviny a na konec myrobalán a mahalebku. Je-li delší dobu před očkováním sucho, podnože vydatně zavlažíme, aby měly dostatek mízy. V teplých oblastech i jinde za teplého počasí chráníme jablka a slivoně proti obalečům. Nejlépe je se řídit pomocí signalizace feromonového lapače. Po výrazném náletu škůdce provedeme ochranu přibližně po týdnu, nejlépe za použití bio přípravku Madex.
Zatažené cibuloviny a hlíznaté květiny vyjmeme ze země a uskladníme na suchém a vzdušném místě. Nezapomeneme je označit, abychom předešli záměnám v následující vegetaci. Po zaschnutí odstraníme staré slupky a ponecháme v klidu, nejlépe při teplotě okolo 20 °C, až do doby nové výsadby.
Je ideální období pro rozvoj padlí na listech některých okrasných keřů, např. tavolníku, dřišťálu, javoru, mahonie a jiných. V případě silnějšího výskytu bílého povlaku na listech a výhonech tyto části odstraníme a poté provedeme ošetření rostlin vhodnými fungicidy např. HF-Mycol, Kumulus WG, Síra BL nebo Alginure.
Ve sklizňovém období okurek potlačujeme rozvoj plísně okurkové postřikem bio přípravku Alginure, který má nulovou ochrannou lhůtu, případně je možno přidat poloviční dávku některého měďnatého přípravku. Omezit výskyt plísně okurkové lze vertikálním vedením porostů okurek na opoře. Zeleninu na venkovních záhonech pravidelně zaléváme. Zavlažujeme ráno, nebo v pozdějších odpoledních hodinách, aby rostliny do večera oschly. Je-li možno dbáme na to, abychom zbytečně neovlhčovali listy rostlin a nepodporovali tak vznik houbových chorob.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY