Pacienty kyjovské nemocnice vozí 2 nové sanitky

Main_sanitky-kyjov
FOTO: Soukromý archiv

Zónová klimatizace a rozvod elektřiny po celém prostoru vozu, špičková zdravotnická technika, nejlepší dostupná nosítka s nosností až 250 kilo. Dva moderně vybavené vozy vyšly celkem na více než 2,1 miliony korun. S jejich zakoupením pomohly okolní obce.
Uvedení do provozu proto předcházel slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnili i představitelé obcí, které na nákup sanitek přispěly. „Do této chvíle se jedná o 32 měst a obcí, které nám společnými silami darovaly přes tři čtvrtě milionu. Vydatnou měrou nám tak pomohly s pořízením 1 vozu, druhý jsme hradili z vlastních zdrojů,“ říká ředitel kyjovské nemocnice Lubomír Wenzl.
Zdravotnická dopravní služba Nemocnice Kyjov provozuje celkem 23 sanitek. Za loňský rok přepravila více než 50 tisíc klientů a najezdila přitom skoro milion kilometrů. Nově zakoupené vozy jsou přednostně nasazovány do vzdálenějších zdravotnických zařízení a na převoz nejvíce postižených pacientů, například do Masarykova onkologického ústavu v Brně či hemodialyzačního střediska Hodonín. „Motivace přispět byla jednoznačná. Sanitky slouží pacientům, kteří jsou současně našimi občany. Nové vozy jim při převozu poskytují mnohem větší komfort, i proto jsme takto vypomohli už podruhé,“ vysvětluje František Lukl, starosta města Kyjova, které jednu sanitku zakoupilo už vloni na podzim. Lukl je současně jedním z členů čestné rady nemocnice – poradního orgánu, který vedení zdravotnického zařízení doporučil požádat o spolufinancování vozu spádové obce. Výše příspěvku byla po dohodě stanovena na 20,-Kč za 1 občana.
Vedení nemocnice se snaží každoročně vozový park obměňovat o 2 nové sanitky. I díky štědrosti okolních obcí se to v posledních letech daří. Na rozdíl od záchranky, která převáží pacienty ve vážném stavu, do nemocničních sanitek nejčastěji usedají méně pohybliví klienti, kteří do zdravotnického zařízení přijíždějí na pravidelné kontroly a hospitalizace, případně pacienti, jež je po vyšetření zapotřebí dopravit zpátky domů. Kromě lidí zajišťují taky rozvoz zdravotnického materiálu po areálu nemocnice - na tuto práci jsou využívány služebně nejstarší vozy.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...