Jubilant Bolek Polívka si zahrál poprvé roli v Čejkovicích

Main_hody2
Takové veselé hody ze Slovácka si tehdejší režim nepřál propagovat. | FOTO: Tonda Vrba

Čejkovice, Dolní Bojanovice-Možná, že většina čtenářů Nového Slovácka ani neví, kdy a kde si odehrál svoji první filmovou roli čerstvý jubilant, brněnský herec a mim, sedmdesátník Boleslav Polívka. Bylo to na Slovácku, v Čejkovicích v roce 1972 při hodovém veselí. Nakonec byl dokončený film tak svérázný, že dlouhá léta byl zamknutý ve filmovém trezoru. Tehdejšímu režimu se jeho pojetí vůbec nelíbilo a proto šla slovácká veselost pod zámek.
"Hody se u nás točily týden. Filmový seriál s názvem Veselá je dědina-hody natočil režisér Jiří Vanýsek. Hlavní roli prvního stárka tehdy ztvárňoval ještě neznámý Bolek Polívka a byla to jeho filmová premiéra. Vedle něho se na Slovácku ukázali ještě další budoucí hvězdy stříbrného plátna, Pavel Zedníček a Jiří Pecha. Moje žena Jiřinka dělala Bolkovi první stárku a převážně se natáčelo u nás v domě, venku pod májů, v kulturáku a na dalších místech v obci. Se vzpomínkou jsem rovněž rád, že mám ve filmu zvěčněnou v mladém věku celou naši rodinu," vzpomíná známý vinař a folklorista z Dolních Bojanovic, pětašedesátník František Vaculík, kde si v Čejkovicích našel svoji životní družku.
A proč se nakonec nedostal film na plátna kin či televizních obrazovek?
V roce 2014 se k tomu vyjádřil v čejkovské brožuře režisér Vanýsek.
"Podle komunistických ideologů se ve něm moc pilo a řvalo. Tak prý v jejich očích tehdejší venkov nevypadal. Taky jim připomínal poetiku Miloše Formana, kterého označili za zrádce kvůli emigraci," citujeme režisérovu řeč.

Antonín Vrba, reprofoto: Antonín Vrba

DISKUZE

comments powered by Disqus