Výstavy Mikulčice

Main_mikulcice-hradiste
FOTO: archiv pořadatelů

Slovanské hradiště v Mikulčicích a Mikroregion Nový Dvůr Vás zve návštěvu výstavy dětských prací malovaných přírodními jíly v prostorách Konírny Státního zámku Milotice!
Počátek Malířské soutěže pro děti a mládež „Čarovné barvy země“ sahá do roku 2009/2010, kdy byl vyhlášen původní česko-rakouský projekt „Malujeme barvami země“. Od roku 2011/2012 přebírá záštitu nad projektem s novým názvem Jihomoravský kraj. Od počátku je organizátorem soutěže Masarykovo muzeum v Hodoníně, příspěvková organizace kraje, prostřednictvím své pobočky Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky.
Smyslem projektu je motivovat mladé lidi ve věku od 4 do 30 let k přemýšlení nad významem hlíny v kontextu přírody i historie krajiny, v níž žijí. Protože společná historie nás i našich sousedů zahrnuje období Velké Moravy, je příhodné, že je soutěž spojena se Slovanským hradištěm v Mikulčicích, archeologickou lokalitou evropského významu se statisíci nálezy z období Velké Moravy.
Výstava v prostorách zámecké konírny Státního zámku Milotice je druhou putovní výstavou IX. ročníku. V prostorách zámecké konírny se soutěžní obrazy objevují tradičně. Kurátory i návštěvníky totiž od počátku zaujala možnost instalovat obrazy mezi kamennými žlaby pro hraběcí koně.
Letošní výstava obsahuje výběr asi 50 prací, mezi nimi jednak většinu z oceněných odbornou porotou, a také další práce autorů ze škol místně příslušných či blízkých k regionu Milotic. Letos např. soutěžili žáci ze základních a základních uměleckých škol v Miloticích, Dolních Bojanovicích, Šardicích, Dubňanech aj.
Výstava byla slavnostně otevřena 2.srpna 2019 za účasti ředitelky Masarykova muzea v Hodoníně, Mgr. Ireny Chovančíkové.

Výstavu ze soutěže Čarovné barvy země v Konírně Státního zámku Milotice můžete navštívit do 2. září 2019.

V galerii Slovanského hradiště v Mikulčicích může od 1. srpna v rámci výstupu na vyhlídkovou věž shlédnout výstavu 12 obrazů z dílny akademického malíře Pavla Procházky, který se při tvorbě nechá inspirovat moravskými pověstmi a historií.
Jan Keřkovský k dílu uvedl: Podívejte se na fotku nějaké krajiny, prohlédněte si ji a možná zalitujete, že objektiv zachytil tak málo. Na fotografii je zúžený pohled, trochu zkreslující a neúplný. Krajiny Pavla Procházky jdou ještě dál: Neukážou Vám les, ale pozvou Vás dovnitř. Vstupte! Důležitá je pozvánka, ať se vydáte na cestu lesem, městem, polem. Není na těch obrazech zrovna přelidněno, nikdo Vás nebude rušit, ten svět je Váš. Ani malíř Vás nedoprovodí: Teď už jsou jeho tehdejší pocity lhostejné, teď už jsou důležité ty Vaše. Visí tu na stěnách pozvánky k úžasu. Ne nad malířskou technikou a volbou témat a barev (i to můžete, chcete-li), ale k hlubokému vnitřímu úžasu nad darem života. K vnitřnímu bohatství, které se ve Vás třeba rozezní, dopřejete-li mu k tomu čas a klid.
Výstavu obrazů Pavla Procházky můžete navštívit do 10. září 2019

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY